Artykuł ekspercki co to jest i jak go napisać?

 - 4 minuty na przeczytanie
Artykuł ekspercki co to jest i jak go napisać?

Artykuł ekspercki to niezwykle skuteczny element budowania zaufania wśród klientów. Jego stworzenie wymaga nieco czasu i wysiłku, jednak nie warto w tym przypadku oszczędzać. Otrzymane efekty mogą cię bowiem bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Artykuł ekspercki – co to takiego?

Artykuły eksperckie to merytoryczne teksty, które mają na celu budować zaufanie i wiarygodność firmy. Nie należy ich pisać „na kolanie”. Muszą one być przemyślane, dopracowane, oparte na badaniach. Taki materiał bowiem przyniesie najwięcej długofalowych korzyści.

Jaki powinien być artykuł ekspercki?

Napisanie tekstu przez eksperta, jeszcze nie czyni go eksperckim. Tego typu artykuł musi być bowiem pogłębiony, zawierać badania, analizy, informacje o źródłach. Bardzo wartościowe mogą się okazać umieszczone w treści infografiki, zrzuty ekranu ze statystykami, zdjęcia, tabele – oczywiście mają one stanowić uzupełnienie, a nie oderwany od siebie wypełniacz tekstu.

Dobrze, jeśli wiedza przez nas podawana jest na swój sposób unikatowa. O ile nie jesteśmy w stanie stale wymyślać nowych tematów, to warto jednak próbować „ugryźć” je od innej, niż dotychczas strony. Często jest to kwestia wyeksponowania nowych badań lub odniesienia się do bieżących wydarzeń. Bo chociaż artykuł ekspercki nie ma charakteru newsowego, to dobrze, aby odpowiadał aktualnym trendom.

Pamiętaj także, aby odpowiednio sformatować tekst – zadbać o zrozumiały tytuł, lead, śródtytuły, pogrubienia. To zdecydowanie ułatwia czytanie i wpływa na ostateczny odbiór artykułu.

Zanim zaczniesz pisać, pomyśl też, kto jest odbiorcą twojego artykułu. Osoby świeże w danym temacie? Wdrożone? To często ważniejsze, niż określenie wieku czytelnika lub jego płci (chyba, że piszesz o produkcie, stricte sprofilowanym pod daną płeć np. kosmetyk).

Gdzie publikować artykuł ekspercki?

Ścieżki są dwie – artykuły możesz publikować w swoich kanałach komunikacyjnych (blog ekspercki, media społecznościowe) lub w kanałach zewnętrznych – branżowych portalach, magazynach. Ta druga opcja wymaga zwykle od ciebie kupienia możliwości publikacji treści. Pamiętaj jednak wtedy nie tylko o przekazaniu swojej eksperckiej wiedzy, ale także odpowiednim wyeksponowaniu własnej marki.

Która wersja jest lepsza? I ta, i ta ma swoje zalety. W przypadku, gdy publikujesz treści u siebie, jednocześnie budujesz własny blog ekspercki i tam ściągasz swoich czytelników. Jeśli na stronach zewnętrznych – szybciej dotrzesz do większej liczby klientów. Najbardziej spektakularne efekty osiągniesz oczywiście wdrażając obie te formy.

Artykuł ekspercki co to jest i jak go napisać?

Artykuł ekspercki – pisać samodzielnie czy zlecać?

Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście lubisz i chcesz pisać. Ważne jest też, czy masz w ogóle czas na tworzenie pogłębionych tekstów. Pisanie takiego artykułu może bowiem zająć ci nawet kilka godzin. A zbieranie materiałów – drugie tyle.

Samodzielnie stworzony tekst warto przed publikacją jednak pokazać redaktorowi, który dokona korekty i drobnej edycji.

Jeśli jednak masz wątpliwości czy podołasz zadaniu, zatrudnij do tego profesjonalistę – copywritera lub dziennikarza. Najlepiej, jeśli ma on doświadczenie w pisaniu tekstów z twojej dziedziny. O ile bowiem tworzeniem wpisów blogowych przy drobnym researchu może się zająć każdy zdolny pisarz, to jednak artykuły eksperckie wymagają od autora znajomości specyfiki tematu i grupy docelowej.

Pamiętaj jednak, żeby przekazać autorowi brief dotyczący twoich oczekiwań względem tekstu. O tym, jak stworzyć skuteczny brief, pisaliśmy na naszym blogu.

Jak znaleźć odpowiedniego autora?

Szukanie właściwego twórcy potrafi spędzić sen z powiek. W mediach społecznościowych wprawdzie jest wiele osób chętnych do podjęcia nawet najbardziej ambitnych zleceń. Gdy umieścisz tam swoje ogłoszenie o zapotrzebowaniu na konkretnego autora, otrzymasz w odpowiedzi prawdopodobnie kilkadziesiąt wiadomości. Warto byłoby wszystkie przeczytać i chociaż częściowo zapoznać się z doświadczeniem kandydatów. A to jest czasochłonne.

I w dużej mierze dlatego stworzyliśmy platformę Contentovo. Zapraszamy do niej tylko doświadczonych twórców – copywriterów, dziennikarzy, redaktorów, korektorów, deskryptorów. Krótko mówiąc każdego, kto na co dzień pracuje z contentem. Żeby znaleźć tego idealnego twórcę, nie trzeba sczytywać profili każdego z nich. Wystarczy użyć szczegółowych filtrów, by zyskać listę osób, które specjalizują się w „twojej” dziedzinie. Ponadto zleceniodawca ma wgląd do portfolio autora oraz zebranych na swój temat opinii.

Zarejestruj się i znajdź idealnego twórcę