Kiedy potrzebna Ci jest redakcja i korekta tekstu?

 - 4 minuty na przeczytanie
Kiedy potrzebna Ci jest redakcja i korekta tekstu?

Otwierasz projekt, w ramach którego chcesz, aby powstawały teksty. Znajdujesz copywritera, a w międzyczasie dowiadujesz się, że tekst idealny to taki, który dodatkowo poddany jest redakcji i korekcie. Koszty się mnożą, a Ciebie zaczyna przerastać wizja skomplikowanego procesu realizacji planu. Czy tak musi być? Niekoniecznie. Sprawdź, w jakich sytuacjach dodatkowa obróbka tekstu będzie Ci rzeczywiście potrzebna. 

Wydawałoby się, że zlecając tekst profesjonaliście, nie musisz się już martwić o literówki czy brak przecinków w odpowiednim miejscu. I owszem, dobry twórca dokładnie stara się sprawdzać swoje realizacje, jednak bardzo trudno jest poprawiać siebie. Czytając własny tekst, mimowolnie skupiamy się na treści, a nie drobnych, trudnych do wyłapania błędach.

Ponadto warto mieć świadomość, że dla większości piszących teksty redakcja nie jest wyzwaniem, ale solidna edycja – już może stanowić problem. Korektor to bowiem odrębna ścieżka zawodowa, którą może, ale nie musi, podążać twórca tekstów. Dobry dziennikarz, redaktor, czy copywriter, prawdopodobnie dostarczy Ci jednak treści niewymagające dodatkowej obróbki. Są jednak sytuacje, gdy jest ona niezbędna. Oto najważniejsze z nich.

Korekta książek i artykułów publikowanych w prasie

Jeśli pozyskujesz treści do książek lub papierowych magazynów, dodatkowa korekta i redakcja tekstu jest niezbędna. Oczywistym jest, że jeśli treść idzie do druku, to już odwrotu nie ma. Dlatego w tym przypadku nie wolno Ci oszczędzać na specjaliście. Osoba taka w ramach redakcji  umieści dodatkowe śródtytuły i/lub ramki, które sprawią, że tekst będzie przyjaźniejszy w  czytaniu. Korektor sczyta zdanie po zdaniu i poprawi każdy, najmniejszy błąd.

Korekta ebooków

Teoretycznie po wydaniu ebooka, możesz go jeszcze w razie potrzeby edytować i umieścić pod linkiem poprawioną wersję. Tyle że po pierwszej publikacji część osób już zdąży ebooka zapewne pobrać. Dlatego staraj się unikać takich sytuacji i już w początkowej fazie przygotowywania materiału, poddaj go dodatkowej obróbce.

Kiedy potrzebna Ci jest redakcja i korekta tekstu?

Korekta artykułów specjalistycznych

Wszelkie bardzo merytoryczne treści, które mają na celu nie tyle pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarce Google, ale pokazanie Cię jako eksperta w swojej dziedzinie, warto także poddawać dodatkowej korekcie.

Są czytelnicy, którzy bardzo lubią wytykać czyjeś błędy. Nie daj im ku temu okazji.

Korekta haseł i sloganów reklamowych

Proste hasła umieszczane w ramach kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, powinny być oczywiście poprawne językowo, jednak w tym przypadku nie korzysta się zwykle ze wsparcia korektora.

Jeśli jednak zamawiasz slogan, który ma być Twoim znakiem rozpoznawczym, to warto zasięgnąć porady specjalisty, czy dane sformułowanie jest na pewno zgodne z zasadami polszczyzny. W końcu ma ono Cię identyfikować w oczach klientów.

Pozostałe sytuacje, wymagające zatrudnienia korektora

Większość tekstów umieszczanych w internecie, nie jest poddawana korekcie. Oczywistym wyjątkiem jest sytuacja, w której otrzymujesz od autora tekst z licznymi błędami składniowymi. Czy jednak poprawek nie powinien dokonać autor w ramach swojego wynagrodzenia? Tak, szczególnie, jeśli są one rażące.

Jednak jeśli widzisz jedynie maleńkie niedociągnięcia, a Ty na dodatek zapłaciłeś za treść bardzo niską kwotę, to być może sam będziesz musiał ją wyedytować. Stety-niestety. Za jakość po prostu się płaci. W przypadku, gdy zamówiłeś do internetu tekst o wysokiej jakości, masz prawo oczekiwać, że będzie on pozbawiony literówek oraz zredagowany w sposób zgodny z aktualnymi trendami. W takiej treści dobry korektor na pewno znajdzie drobne nieścisłości językowe, jednak przez „zwykłego” czytelnika powinny one być praktycznie nie do wyłapania

Podsumowanie

Z usług korektora korzystaj zawsze, jeśli zamówioną treść planujesz opublikować w papierowych książkach i magazynach. Warto zwrócić się o pomoc specjalisty także w przypadku wydawania ebooka oraz specjalistycznego artykułu.

Klasycznych wpisów blogowych, prostych opisów usług, produktów czy tekstów do kampanii reklamowych zwykle nie poddaje się korekcie. Tu wystarczy edycja wykonana przez samego autora.