Jak radzić sobie z brakiem weny – sprawdzone sposoby

 - 4 minuty na przeczytanie
Mężczyzna siedzi i patrzy w kartkę. Obok napis: Jak radzić sobie z brakiem weny? - poradnik

Praca kreatywna — pisanie, tworzenie wymaga dużych pokładów weny każdego dnia. Nawet najlepszemu twórcy może zdarzyć się, że usiądzie przed czystą kartką papieru i po prostu nie będzie w stanie nic napisać. Co zrobić, gdy opuści Cię natchnienie twórcze? Oto parę skutecznych technik na przełamanie twórczego impasu i uwolnienie potencjału Twojej kreatywności.

Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych.

Ryszard Kapuściński

Czym dokładnie jest wena?

Zbliżonymi pojęciami do weny są na pewno natchnienie i inspiracja. To właśnie za ich pośrednictwem twórcy doznają łatwości tworzenia zachwycających dzieł. 

Brak weny oznacza brak dobrych prac. Dla osoby, która tworzy hobbistycznie to może nie być dużym problemem, ponieważ natchnienie prędzej czy później przyjdzie. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które utrzymują się z pracy kreatywnej. 

Co zrobić, gdy dzisiaj musisz napisać kreatywny tekst, a brakuje Ci weny? 

Najlepsze sposoby na brak weny

Uporządkuj swoje pomysły

Za dużo pomysłów, których nijak nie da się poukładać to także niemoc twórcza! Zbyt wiele koncepcji wykonania danego zadania, może sprawić, że ciężko Ci się będzie do niego zabrać. Jednak możesz sobie z tym szybko poradzić.

Wystarczy, że wynotujesz wszystkie swoje pomysły. Wówczas będzie Ci dużo łatwiej ułożyć plan całej pracy i co najważniejsze znajdziesz punkt, od którego warto zacząć.

Ćwicz kreatywność

Przy trenowaniu kreatywnego myślenia nie jest ważna intensywność, ale regularność. “Ćwiczeń na kreatywność” jest mnóstwo. Stanowią one też świetną formę rozrywki i samopoznania. Poświęć paręnaście minut dziennie na namalowanie widoku za swoim oknem lub przelej swoje myśli na papier i napisz krótki wiersz. Już po paru dniach zobaczysz efekty.

Pozbądź się rozpraszaczy 

Wyznasz sobie czas tylko na pisanie, w którym zostaniesz tylko Ty i Twój edytor tekstu. Zamknij wszystkie inne karty w przeglądarce (łącznie z pocztą), zostaw telefon w innym pomieszczeniu i poświęć 100% uwagi słowom, które wstukujesz na klawiaturze.

Rozwijaj ciekawość

Wszystkie pomysły, którymi dysponujesz, nie biorą się znikąd. Są one efektem obserwacji, a także inspiracji światem. W związku z tym, aby mieć pomysły trzeba czymś się interesować, coś oglądać, czytać lub podróżować. Nikt nie potrafi stworzyć czegoś odkrywczego, siedząc w czterech ścianach.

Nawet zwykły spacer i aktywne obserwowanie tego co Cię otacza, może stanowić świetną inspirację. Dodatkowo taka aktywność pozwoli Ci także się trochę odprężyć i nabrać świeżych sił do tworzenia. 

Odnalezienie weny twórczej, a pisanie tekstów internetowych

Tworzenie tekstów internetowych opiera się na trzech filarach:

  • wena, 
  • teoria,
  • praktyka.

Wiesz już, jak zadbać o odpowiednią ilość weny twórczej. Przejdźmy do kolejnego punktu, czyli teorii.

Podczas tworzenia wysokiej jakości treści internetowych, stajesz się copywriterem. W związku z tym nie możesz zapomnieć o tym, Jakie cechy ma dobry copywriter

W Internecie możesz znaleźć dużo różnych rodzai tekstów. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych na rynku jest tekst blogowy. Stworzenie go wymaga odpowiedniego warsztatu i przestrzegania zasad, z którymi możesz się zapoznać, dzięki publikacji — Jak napisać dobry artykuł blogowy.

Ostatnim elementem jest praktyka. Gdy już poznasz teorię, nabierzesz weny twórczej, możesz zabierać się do pisania. Podczas szukania zleceń wystarczy, że wejdziesz na Contentovo. Platforma umożliwi Ci rozwijanie swoich umiejętności i zarabianie.

Pamiętaj jednak, że najlepiej znaleźć wenę twórczą, podczas tworzenia! Dlatego po prostu zacznij. Wraz z postępami będzie szło coraz łatwiej i przyjemniej. Skoncentruj się i dobrze wykorzystaj swój twórczy czas — to musi przynieść efekty. Powodzenia!