Jak napisać dobry artykuł blogowy

 - 7 minut na przeczytanie
Kobieta w pozycji siedzącej trzyma notes i długopis. Obok napis: Jak napisać dobry artykuł blogowy?

Stworzenie artykułu blogowego, który podbije serca czytelników, jest niezwykle trudną sztuką. Jednak szybko możesz się jej nauczyć i zostać blogerem lub zarabiać dobre pieniądze tworząc artykuły na Contentovo. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób należy pisać, a czego się wystrzegać. Wprowadź opisane zasady w życie i stwórz wysokiej jakości artykuł blogowy.

Jak wygląda artykuł blogowy?

W obecnych realiach internauci nie czytają, a skanują treści. Odnosi się to w szczególności do tak długich tekstów, jak artykuły blogowe. W związku z tym napisany przez Ciebie artykuł musi mieć odpowiednią formę, aby czytelnik mógł go łatwo przeskanować.

Kluczem do tego, aby Twój tekst był bardziej przejrzysty, są śródtytuły. To właśnie dzięki nim czytelnik odnajdzie treści, które go najbardziej interesują. Wyróżniamy 4 główne typy nagłówków:

  • H1 – największy font, używany do wyróżnienia tytułu postu lub całej strony,
  • H2 i H3 – służą wydzielaniu odpowiednich sekcji w tekście, umieszcza się w nich śródtytuły,
  • H4 – nieduża czcionka, za jej pomocą możesz napisać nazwę bloga i powiązanych widgetów.

Pamiętaj o tym, że najważniejsze treści zawsze muszą być największe. Wraz z mniej znaczącymi informacjami rozmiar nagłówka maleje.

Jaką długość ma artykuł blogowy?

Nie istnieje jeden, określony przedział, który mówi ile dokładnie znaków ma mieć artykuł blogowy. Wszystko zależy od tematu tekstu, czy chociażby wymagań klienta. W sytuacji, gdy tworzysz post blogowy dla kogoś, to bardzo możliwe, że zleceniodawca w wytycznych podał Ci określony przedział liczby znaków, w którym musisz się zmieścić. 

Sytuacja jest zupełnie inna, gdy tworzysz blog na własne potrzeby i nie masz z góry ustalonych wytycznych. Wówczas pamiętaj o tym, że dłuższe teksty są zawsze dużo chętniej udostępniane. Nie chce zachęcać Cię do „lania wody”, bo to mija się z celem. Jednak postaraj się dokładnie przedstawić omawiany temat. 

Stwórz tytuł przyciągający tłumy

Tytuł to jeden z najważniejszych elementów każdego tekstu internetowego. W przypadku artykułów blogowych ma on ogromne znaczenie, ponieważ stanowi wizytówkę całego wpisu. 

Dobry tytuł, który przyciąga nowych czytelników, powinien być:

  • rzeczowy i konkretny — na pierwszy rzut oka ma wskazywać na charakter treści. Jest to bardzo ważne zarówno dla wyszukiwarek, jak i realnych czytelników.
  • intrygujący — możesz zabawić słowami, stworzyć rym lub nawiązać do popularnego powiedzenia. Jednak nie zapominaj o pierwszym podpunkcie. Intrygujący tytuł, który nie będzie zrozumiały dla każdego czytelnika, traci swoją wartość.

Odpowiednia długość tytułu również jest bardzo ważna, bowiem to on wyświetla się w wyszukiwarkach. Jeżeli tytuł będzie za długi, to prawdopodobnie zostanie ucięty w wynikach szukania. W takiej sytuacji nie będzie on ani intrygujący, ani zrozumiały. Staraj się tworzyć tytuły, które mają od 3 do 7 słów. Wówczas masz pewność, że nie stanie się z nimi nic niepożądanego.

Umieść w tytule słowo kluczowe

Tytuł to świetne miejsce na umieszczenie słowa kluczowego, w które celujesz. Taki zabieg sprawi, że wyszukiwarka odpowiednio zrozumie charakter Twojego artykułu i pokaże go odpowiedniej grupie docelowej.

Masz problem z ustaleniem słów kluczowych?

O nic się nie martw, pomogą Ci w tym odpowiednie strony internetowe:

  • Ubersuggest – aplikacja, która pomoże Ci określić przybliżoną liczbę wyszukań interesującego Cię słowa kluczowego (miesięcznie). Ponadto zaproponuje Ci też powiązane słowa kluczowe. Aplikacja pobiera dane z programu Google Ads – ale jest łatwiejsza i szybsza w użyciu (m.in. nie wymaga rejestracji).
  • AnswearThePublic – aplikacja, która pomoże Ci znaleźć pytania internautów powiązane z Twoim słowem kluczowym. To wspaniałe źródło inspiracji. Warto przy tym zaznaczyć, że aplikacja nie wyświetla potencjalnej liczby wyszukań.
  • Google Ads – aplikacja do tworzenia reklam w wyszukiwarce. Wymaga rejestracji. Po zalogowaniu otrzymasz dostęp do planera słów kluczowych, który wyświetli Ci przybliżoną liczbę wyszukań interesującego Cię słowa kluczowego. Jeżeli nie masz aktywnej kampanii reklamowej, zobaczysz tylko dość ogólny zakres wyszukań wybranego słowa (np. 10-100, 1k-10k itd…). Dokładniejsze informacje są dostępne dla użytkowników prowadzących kampanię.

Ciekawy lead to podstawa

Lead znajduje się zaraz pod tytułem tekstu. Ma to być krótki akapit, który zachęca czytelnika do przeczytania reszty artykułu. Większość dobrze skonstruowanych leadów, ma długość od 3 do 5 zdań — nie może być za długi, aby czytelnik się nie zniechęcił. Pamiętaj również o zastosowaniu słów kluczowych w leadzie 

Nie wiesz jak napisać lead? 

Przedstawiamy gotowy poradnik:

Rozpocznij od pytania retorycznego – zadaj sobie najważniejsze pytania, które dotyczą Twojego tekstu. Pomyśl, czy czytelnik też takie zada i wybierz najważniejsze z nich.

Przykłady:

  1. Zastanawiasz się, jak zarabiać w internecie?
  2. Próbujesz wymienić żarówkę w Volvo?
  3. Chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na siłownie?

Następnie określ charakter swojej treści.

Przykłady:

  1. W tym artykule znajdziesz 10 najskuteczniejszych metod zarabiania online.
  2. Nasz foto poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces wymiany żarówki w samochodzie Volvo.
  3. Przedstawiam Ci przetestowaną listę skutecznych sposobów redukcji tkanki tłuszczowej.

Nie zapomnij też o wskazaniu korzyści, które wynikną z dalszej lektury

Przykłady: 

  1. Dzięki temu już dziś zaczniesz zarabiać bez wychodzenia z domu.
  2. Dzięki poradnikowi  już nigdy nie będziesz miał problemu z wymianą żarówek w Volvo.
  3. Sprawdź i przekonaj się, że to naprawdę działa.

Trzy zdania w zupełności wystarczą. Jeżeli chcesz nieco rozbudować swój lead – pozostałe zdania wykorzystaj do rozmieszczenia dodatkowych słów kluczowych, w które celujesz.

Nie przesadź ze słowami kluczowymi

Wyszukiwarki i pozycjonowanie są ważne, ale czytelnicy są ważniejsi. Pamiętaj, aby zawsze w przypadku artykułu blogowego pisać dla ludzi, a nie tylko dla robotów. Unikaj wciskania wszędzie słów kluczowych — możesz (a nawet musisz) je wplatać, ale rób to naturalnie. Jest to znacznie bardziej czasochłonne, wymaga większych umiejętności, ale jest warte zachodu. Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalistów od odpowiedniego umieszczania słów kluczowych — stwórz zlecenie na Contentovo

Unikaj długich zdań i bloków tekstu

Ułatw swoim czytelnikom skanowanie artykułu. W tym celu zadbaj o odpowiednią długość i rzeczowość wypowiedzi. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych, postaw na krótkie i bezpośrednie.

Ta sama zasady tyczy się akapitów w tekście — nie mogą być za długie. Podczas czytania dużych bloków tekstu użytkownik szybciej się męczy i ostatecznie zniechęca. Zadbaj o to, aby w każdym akapicie nie było więcej niż 6 linijek tekstu. Krótkie fragmenty pozwolą zweryfikować czytelnikom, gdzie dokładnie znajdują się informację, które ich interesują.

Przeskanuj swój tekst pod względem błędów

Po napisaniu całości tekstu koniecznie przeczytaj go parokrotnie. Poszukaj błędów interpunkcyjnych lub powtórzeń. Pomocnym narzędziem, które wykryje i pokaże Ci wszystkie niedoskonałości, jest LanguageTool. Wystarczy, że wkleisz tekst do edytora w aplikacji, a przed Tobą pokażą się wszystkie błędy wymagające korekty.

Samodzielne stworzenie dobrego artykułu blogowego to duże wyzwanie. Jednak przedstawiona wiedzą merytoryczna i odpowiednia praktyka sprawią, że to zadanie stanie się znacznie łatwiejsze. Jednak jeśli potrzebujesz profesjonalnego tekstu na swojego bloga, a nie wiesz jak go napisać — stwórz zlecenie na Contentovo. Zrobią to za Ciebie specjaliści.