Jakie cechy ma dobry copywriter? – 5 zasad

 - 4 minuty na przeczytanie
Kobieta siedzi i korzysta z laptopa. Obok niej widnieje napis: Czym się cechuję dobry copywriter? - 5 zasad

Pisać, tworzyć może każdy, lecz nie każdy może być dobrym copywriterem. Jednak nic straconego! Istnieją pewne umiejętności, cechy, których możesz się nauczyć i wprowadzić swoją twórczość na wyższy poziom. Chcesz się dowiedzieć, czym się cechuje dobry copywriter? Przeczytaj artykuł i zostań jeszcze lepszym twórcą treści internetowych.

1. Copywriter doskonale zna cel tekstu

Każdy tekst twórcy internetowego spełnia jakieś zadanie. W większości przypadków jest to po prostu sprzedaż. Jednak istnieją takie wyjątki, jak np. teksty preclowe czy zapleczowe, które służą tylko pozycjonowaniu strony. Wielu copywriterów tworzy także treści newsowe lub rozrywkowe.

Wszystkie rodzaje tekstów wymagają nieco odmiennego podejścia podczas tworzenia. Kluczem do napisania dobrego utworu jest już na samym początku określenie jego charakteru i funkcji, jaką ma spełniać. Bez różnicy czy masz do napisania artykuł blogowy, czy opis produktu do sklepu internetowego — skup się na celu, jaki ma spełniać Twoja praca.

2. Dobry research to podstawa

Copywriting to sztuka przekazywania informacji w możliwie najatrakcyjniejszej formie. Jako twórca internetowy będziesz tworzyć teksty z różnych kategorii tematycznych (szczególnie na początku kariery). 

Nie masz możliwości empirycznego poznania każdego tematu, o którym piszesz. W takiej sytuacji musisz zdać się na wiedzę innych, poszukać odpowiednich źródeł informacji i zweryfikować dane, których używasz w swojej pracy. Zawsze pamiętaj o tym, że Twój tekst nie może być plagiatem. Oznacza to, że możesz używać informacji, które znajdziesz w czyjejś pracy, lecz o formę, styl wypowiedzi czy dobór słownictwa musisz zadbać samodzielnie. 

3. Copywriter musi mieć wiedzę o pozycjonowaniu

Głównym źródłem pozyskiwania nowych użytkowników na stronę internetową jest ruch z wyszukiwarki Google. Nawet najlepszy twórca ze świetnymi pracami nie ma szans na pozyskanie organicznego ruchu bez podstawowych informacji dotyczących SEO.

Jeszcze parę lat temu wystarczyło napisać dłuższy tekst, w którym było parę nieodmienionych słów kluczowych. Roboty Google zostały usprawnione o kolejne algorytmy, a co za tym idzie pozycjonowanie, nie jest łatwe, jak kiedyś. 

Obecnie jeśli jesteś copywriterem, który chce tworzyć teksty pozyskujące ruch z wyszukiwarki, to musisz znać się na pozycjonowaniu. Gdzie możesz zdobyć taką wiedzę?

Internet stanowi najbogatsze i najłatwiej dostępne źródło wiedzy na temat pozycjonowania. Pamiętaj, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł informacji. Jednym z nich jest nasz blog Contentovo, na którym znajdziesz wiele niezbędnych informacji dotyczących SEO i nie tylko.

4. Znajomość struktury tekstów internetowych

Jeżeli przyjrzysz się tekstom, które czytasz w internecie, dojdziesz do wniosku, że wszystkie są zbudowane na podstawie jednego schematu. Niezależnie od tego, czy jest to oferta sprzedażowa, czy tekst informacyjny, najczęściej spotkamy się w sieci z następującym schematem: 

  • Tytuł — zadbaj o odpowiednią długość i konstrukcję dopasowaną do medium, w jakim będzie opublikowany.
  • Lead — krótka zajawka, w której opisujesz użytkownikowi, co znajdzie w dalszej treści tekstu.
  • Nagłówki i akapity — wprowadzają ład i logiczny podział całego tekstu.

Jeśli chcesz być dobrym copywriterem, to opanowanie tego schematu jest obowiązkowe. 

Wielu początkujących copywriterów wynosi wiedzę dotyczącą pisania ze szkoły. Na języku polskim podczas tworzenia wypracowań obowiązywał podział na: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. 

Jednak Internet rządzi się innymi prawami i lepiej sprawdza się w nim zasada „odwróconej piramidy”

Czym jest odwrócona piramida dla copywritera?

Zgodnie z zasadą „odwróconej piramidy” najważniejsze informacje przedstawiasz już na początku tekstu. Umieść je w leadzie, który zachęci odbiorców do przeczytania całości tekstu. Od razu po leadzie również napisz ważne informacje dotyczące tekstu. Wraz z kolejnymi akapitami, nagłówkami przechodź do coraz mniej istotnych informacji.

5. Poprawność merytoryczna, gramatyczna i stylistyczna

Nie możesz sobie zrobić większej antyreklamy, aniżeli oddanie tekstu, w którym jest błąd merytoryczny albo masa niedociągnięć gramatycznych czy interpunkcyjnych. 

Proces czytania i sprawdzania tekstu już po napisaniu jest tak samo ważny, jak tworzenie.  W związku z tym dobry copywriter przed oddaniem pracy, sprawdza ją wielokrotnie.

Wejście na poziom dobrego copywritera to trudna sztuka, która wymaga dużej wiedzy merytorycznej oraz praktycznego doświadczenia. Jednak, jeśli już znasz pożądane cechy każdego twórcy — możesz zacząć się ich uczyć. Otworzy to przed Tobą dużo nowych możliwości. Jedną z nich jest pisanie tekstów i zarabianie na Contentovo.