Evergreen content – czym jest i czy warto go tworzyć?

 - 6 minut na przeczytanie
Laptop na biurko. Obok napis "Czym jest evergreen content?"

Każda publikacja, post na social mediach ma określoną żywotność. Głównym przyczynami tego zjawiska jest po pierwsze przedawnianie się informacji i po drugie natłok innych nowych treści, które spychają te starsze na drugi tor. Jak się przed tym uchronić? Odpowiedź do Evergreen content — czym jest i jak go tworzyć?

Evergreen content — co to jest?

Po przetłumaczeniu na język polski zwrotu evergreen content otrzymamy termin wiecznie zielona treść. Pojęcie określa treści, które są ponadczasowe i nie ulegają dezaktualizacji. Oznacza to, że pomimo upływu czasu przynoszą one korzyści w postaci ruchu na stronie internetowej.

Wiecznie zielone treści to świetny sposób na zapewnienie sobie przez markę długofalowych korzyści. Evergreen content wpływa pozytywnie na widoczność w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio stworzona treść może przez lata budować wizerunek Twojej firmy jako eksperta w danej dziedzinie.

Co zaliczamy do treści evergreen

Evergreen content to coś więcej niż chwilowo angażujące treści. Ich zadaniem jest przekazanie odbiorcy wartościowej wiedzy, do której będzie chętnie wracał w przyszłości. Do najczęściej spotykanych evergreenów zaliczamy:

Samouczki

Za ich pośrednictwem możesz odpowiedzieć na podstawowe pytania swoich klientów takie jak:

 • W jaki sposób zrobić?
 • Jak podłączyć?
 • Jak zacząć?

Dzięki nim możesz postawić siebie lub swoją markę w roli eksperta z danej dziedziny.

Poradniki

Artykuły odpowiadające najczęściej na pytania:

 • W jaki sposób?
 • Jak najlepiej?
 • Jak zrobić?

Informacje zawarte w poradnikach powinny dawać odpowiedzi na nurtujące czytelników pytania i rozwiązywać ich problemy. W celu stworzenia evergreenowego poradnika skup się na opracowaniu ponadczasowych i uniwersalnych treści.

FAQ

Najczęściej spotykaną formą zielonych treści jest spis wszystkich pytań i odpowiedzi, które nurtują odbiorców. Umieszczenie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu znacznie ułatwia komunikację z klientem. Dodatkowo dobre umiejscowienie słów kluczowych w FAQ, pozwoli osiągać Twojej stronie wyższe pozycje w Google. 

Napisanie dobrego FAQ wymaga dużej wiedzy na temat marki oraz zasad SEO. Dlatego warto zastanowić się nad zatrudnieniem copywritera, który przygotuje tekst pozycjonujący Twoją stronę w wyszukiwarkach. 

Case Studies

Studium przypadku to kolejny przykład wiecznie zielonych treści. Case Study to przedstawienie problemu, wyzwania, który został pokonany przez Twoją markę. Są w nim opisane metody, a także doświadczenie, dzięki którym poradziła sobie firma. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź artykuł – Co to jest case study?

Evergreen content — przykłady

 • Przepis na popularne danie — niektóre potrawy nigdy nie wyjdą z mody.
 • Artykuły dietetyczne — co jeść, aby schudnąć, jak ćwiczyć, aby nabrać masy.
 • Słowniki — definicje lub tłumaczenia słow, lub wyrażeń.
 • Instrukcje obsługi 

Czego nie możemy zaliczyć do evergreenów?

 • Artykułów newsowych,
 • reportaży,
 • najnowszych trendów,
 • felietonów,
 • wszystkich treści dotyczących nowinek.

A to dopiero początek wiecznie zielonych treści. Do evergreen content zaliczamy każdy artykuł, poradnik, wpis, który jest użyteczny dla użytkowników nawet po upływie dłuższego czasu od jego publikacji.

Jak pozyskać evergreen content?

Głównym źródłem ruchu evergreenów jest ruch organiczny z wyszukiwarek. Aby darmowo przyciągnąć do swojej witryny nowych odbiorców, warto zadbać o dwie rzeczy — SEO i wartościowe treści. Jeśli chcesz pozyskać dobry artykuł, który przyciągnie do Ciebie nowych odbiorców, masz dwie opcje:

 1. Przeczytaj artykułJak pisać, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania? i samodzielnie stwórz ponadczasowy content.
 2. Możesz wejść na Contentovo, stworzyć zlecenie i skorzystać z usług doświadczonego twórcy.

Artykuł evergreen — o czym trzeba pamiętać?

1. Słowa kluczowe

Jednym z najważniejszych czynników będzie odpowiedni dobór słów kluczowych — ułatwiają one znalezienie artykułu użytkownikom. Odpowiedz sobie na pytanie — jakie frazy wpisują użytkownicy, gdy szukają treści na dany temat?

Zawsze możesz także zbadać wartość konkretnych słów kluczowych za pośrednictwem takich narzędzi jak:

 • Google Trends,
 • Senuto,
 • Ahrefs, 
 • Semstrom.

2. Forma treści dostosowana do SEO

Oprócz bardzo ważnych słów kluczowych w zielonym tekście musi być zastosowana odpowiednia forma. Oznacza to, że tekst musi zachęcać czytelnika do lektury, a zatem artykuł powinien mieć atrakcyjną budowę. Składa się na to wiele czynników, takich jak:

 • akapity,
 • font,
 • grafiki,
 • boldowanie.

3. Linkowanie

Nawet najlepiej napisany tekst nie trafi do szerokiego grona odbiorców, jeśli nie będą do niego prowadzić zewnętrzne linki. Odpowiednie linkowanie zewnętrzne, jak i wewnętrzne wymaga dużych umiejętności. Kluczem do sukcesu jest naturalne rozmieszczenie odnośników, tak aby nie kolidowały one z czytelnością strony. W związku z tym warto skorzystać z pomocy copywritera.

4. Zabezpieczenie przed dezaktualizacją

Kluczem do stworzenia ponadczasowych treści jest unikanie odnoszenia się do bieżących wydarzeń i trendów. Każda moda lub ważne zdarzenie, w którymś momencie zestarzeje się i luzie o niej zapomną. 

Proces tworzenia artykułu evergreen

Głównym źródłem ruchu evergreenów jest ruch organiczny z wyszukiwarek. Aby zdobyć darmowych odbiorców, potrzebujesz wartościowego tekstu zoptymalizowanego pod SEO. Jak wyglądają etapy tworzenia tego typu treści?

1. Określ grupę docelową i format treści

Pierwszym krokiem przy tworzeniu każdego tekstu internetowego jest określenie swojego „idealnego odbiorcy”. Po zapoznaniu się z preferencjami i potrzebami swoich czytelników możesz dobrać idealny pod nich format.

Przykład: Jeśli Twoi klienci szukają podstawowych informacji na temat Twojej firmy np. jak zarejestrować się na stronie lub przejść przez proces zakupowy — postaw na FAQ.

2. Optymalizacja pod SEO

Przed publikacją zadbaj o to, aby Twój tekst spełniał wszystkie wymogi dotyczące słów kluczowych czy zewnętrznych linków.

3. Aktualizuj

Evergreen content z założenia jest ponadczasowy. Jednak każda treść z upływem czasu wymaga większej lub mniejszej aktualizacji. Dotyczy to w głównie przypadków, w których podajesz dane statystyczne.

Stworzenie ponadczasowych treści wymaga dużego nakładu pracy i doświadczenia. Jednak tworzenie evergreen content jest niezwykle opłacalne, ponieważ tego rodzaju publikację przynoszą długofalowe zyski. Chcesz pozyskać evergreen content na swoją stronę? Stwórz zlecenie na Contentovo, gdzie zajmie się tym specjalista.