Jak pisać, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania

 - 6 minut na przeczytanie

Topowe pozycje w Google powinny stanowić przedmiot zainteresowania każdego przedsiębiorcy docierającego do klientów przez internet oraz copywritera SEO. Dlatego warto nauczyć się kilku podstawowych reguł, które są niezbędne podczas realizowania tego celu. Jak więc możesz wywindować swoją stronę na najwyższe miejsca w wynikach wyszukiwania? Zapoznaj się z naszym mini poradnikiem.

Dla kogo pisać, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania? — robotów wyszukiwarek czy realnych użytkowników?

Jeśli głębiej przeanalizujesz teksty internetowe, to dojdziesz do wniosku, że pisanie pod realnych użytkowników i wyszukiwarki to ta sama sztuka. Choć nie jest to zadanie łatwe, ponieważ publikacja powinna zachowywać językową poprawność i estetykę stylu.

Wynika to z faktu, że podstawowym zadaniem każdej przeglądarki jest określanie potrzeb użytkownika i kierowanie go na strony, które te potrzeby zaspokajają. 

Inteligentne roboty wyszukiwarek

Urządzenia, które nas otaczają, stają się coraz mądrzejsze. Tak dzieje się również  w przypadku wyszukiwarek. Czasy, w których roboty nie rozpoznawały odmiany słów kluczowych, dawno minęły. Obecnie algorytmy wyszukiwarek uczą się naśladować myślenie człowieka.

Jak więc znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania?

Słowa kluczowe

Kluczem do wysokich miejsc w wyszukiwarce jest odpowiednie zastosowanie wcześniej przygotowanych fraz. Najlepiej użyć ich w tytule, nagłówkach, a także w pierwszym wersie akapitu tekstu. Pamiętaj jednak, że nie może ich być za dużo — gęstość słów kluczowych nie powinna przekraczać 5,5%.

Długość tekstu

Google premiuje długie teksty, a użytkownicy je chętniej udostępniają. Rozbudowana treść stwarza więcej szans na przekonanie czytelnika do podjęcia konwersji lub na podzielenie się z nim wartościowymi informacjami. 

Warto jednak pamiętać, iż liczba znaków powinna być odpowiednio dobrana do typu tekstu, jaki tworzysz. Na przykład — content przeznaczony do opisu kategorii na stronie powinien liczyć ok. 3000 zzs. Pamiętaj, że wartość zależy także od branży oraz fraz, które mają się w tym miejscu znaleźć.

Tylko wartościowe treści

Jeśli chcesz, aby czytelnik został na Twojej stronie albo nawet ją udostępnił — jej treść musi być wartościowa. Oznacza to, że konieczne jest, aby Twoje teksty odpowiadały na pytania i zagwozdki użytkowników. Pomóż im rozwiązać swój problem albo naucz ich czegoś przydatnego.

Publikuj regularnie

Roboty Google premiują strony, na których systematycznie pojawiają się nowości. Rozwijanie własnej strony i bloga poprzez regularne dodawanie treści działa pozytywnie nie tylko na miejsce w wynikach wyszukiwania, ale również na realnych użytkowników. 

Twoi czytelnicy będą częściej odwiedzać witrynę, jeżeli będą pojawiać się tam nowe, wartościowe treści. Możesz ich powiadomić o najnowszym artykule na stronie np. poprzez wysłanie wiadomości e-mail (newsletter).

Dostosuj swoje teksty do etapów lejka sprzedażowego

Czym jest lejek sprzedażowy?

Najprościej mówiąc lejek sprzedażowy to kilka różnych, następujących po sobie procesów marketingowych. Ich zastosowanie pozwala zapoznać się potencjalnemu klientowi z produktem lub usługą, następnie umożliwia znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytania, rozwianie ewentualnych wątpliwości i w efekcie zakup przedmiotu promocji. Graficzne przedstawienie tych procesów przypomina lejek, ponieważ na każdym etapie jest coraz mniej osób.

Jak wykorzystać lejek sprzedażowy?

Klienci są na różnych etapach lejka sprzedażowego — dostosuj do nich rodzaj treści. Pamiętaj, że zupełnie inne będą teksty pisane dla użytkowników, którzy są na początku lejka sprzedażowego. Nie mają oni jeszcze sprecyzowanych potrzeb lub problemów. W takiej sytuacji postaraj się głównie zdobyć zainteresowanie użytkowników.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku klientów zdecydowanych, dobrze znających markę. Wówczas możesz pominąć etapy zdobywania ich zainteresowania i przejść do oferty oraz wezwań do działania (CTA).

Jakie powinny być treści w lejku sprzedażowym? Jak je napisać, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania?

Głównymi zadaniami tekstu w lejku sprzedażowym jest kontakt z użytkownikiem i  pozycjonowanie strony w Google

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas tworzenia treści do lejka sprzedażowego?

Długość tekstu

Objętość tekstu w głównej mierze zależy od jego typu i tematu. Warto jednak przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym rodzajom tekstu i określić ich średnią długość. 

Pierwszym z nich jest artykuł blogowy, którego zalecana długość wynosi od 1800 do 10 000 zzs (od 300 do 1500 słów). Tak duży rozstrzał objętości jest uzależniony od tematyki danego tekstu. 

Drugą często wykorzystywaną formą tekstu w lejku sprzedażowym jest opis produktu. Jego najczęściej spotykana objętość wynosi od 1000 do 2000 zzs. Jednak długość tego typu treści jest znacznie zróżnicowana. Wynika to z różnorodności produktu np. dłuższy opis będzie miał najnowszy laptop, aniżeli zwykła doniczka ogrodowa. 

Formatowanie tekstu

Podczas pisania tekstu do lejka sprzedażowego nie możesz zapomnieć o jego formatowaniu. 

Bardzo ważne jest odpowiednie zastosowanie nagłówków. Wprowadzają one ład i sprawiają, że czytelnik łatwiej odnajduje treści, których szuka. Klasyfikacje i zastosowanie śródtytułów znajdziesz w naszym artykule — jak napisać artykuł blogowy?

Kolejnym istotnym elementem formatowania jest pogrubienie najważniejszych fraz. Boldowanie znacznie poprawia czytelność tekstu, a także daje informacje robotowi Google, jakie treści znajdują się na Twojej stronie.

Zdobycie pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania wymaga czasu

Odpowiednia optymalizacja, zdobywanie coraz wyższych miejsc w wyszukiwarkach to długi, ale warty zachodu proces. Ten długodystansowy wyścig po pierwszą pozycję w wyszukiwarce może być skuteczny tylko dzięki regularnie dodawanym, wartościowym treściom.

Osiągnięcie topowych miejsc w wyszukiwarkach wymaga znajomości i umiejętności tworzenia tekstów. Oprócz wiedzy merytorycznej niezbędny jest trening i praktyka. Jednakże, gdy już opanujesz pisanie na wystarczającym poziomie, otworzy się przed Tobą wachlarz możliwości. Możesz samodzielnie tworzyć strony i walczyć o czołowe pozycje w SERPie lub zarabiać na swojej twórczości, dzięki Contentovo.