Co to jest case study?

Porady i wskazówki

24 lutego 2022r.

Szukasz skutecznej metody na pozyskiwanie leadów i nowych klientów? Stworzenie własnego, profesjonalnego case study bardzo Ci w tym pomoże. Dobrze napisane studium przypadku wykreuje wizerunek Twojej firmy w internecie jako dobrego partnera w biznesie. Zapoznaj się z artykułem, dowiedz się co to jest case study i jak może pomóc Twojej marce.

Czym dokładnie jest case study?

Case study to zapożyczony z języka angielskiego zwrot, który przy dosłownym tłumaczeniu oznacza studium, bądź analizę przypadku. W praktyce to pojęcie przedstawia opis realizacji projektów w Twojej firmie. Składa się na nią np. opowieść o udanym projekcie, który ostatnio udało Ci się zrealizować i przyniósł Twojej marce wymierne korzyści. Pamiętaj o tym, że skutki takiego case study są najbardziej przekonujące, gdy można je opisać w liczbach. 

W jakich branżach case study jest najpopularniejsze? 

Studium przypadku jest wykorzystywane w każdej branży, w której dogłębna analiza danej sprawy może mieć pozytywny wpływ na projekty zaplanowane w przyszłości. Dobrze wykonana analiza przypadku służy także jako wizytówka, w której dana marka pokazuje swoje osiągnięcia. W związku z tym case study są popularne w każdej branży i bez wahania sięgają po nie:

  • prawnicy,
  • lekarze,
  • wojskowi,
  • ekonomiści,
  • portale internetowe,
  • i najczęściej agencje marketingowe oraz agencje SEO.

Jak stworzyć dobre case study?

Odpowiednia struktura

Studium przypadku to opis procesu, który ma ustaloną chronologię i strukturę. Podczas jego tworzenia liczy się odpowiednia kompozycja, a jest to mianowicie: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Na początku zarysuj cały kontekst — kim był Twój klient i z jakim problemem się do Ciebie zwrócił? W rozwinięciu powinno znaleźć się Twoje podejście do tego problemu, czyli opis metod i sposobów, które zostały przez Ciebie użyte. Na końcu opisz efekty i sporządź podsumowanie całego projektu.

Wybierz temat przewodni

Dobrze napisane studium przypadku przypomina historię. Ma swoich bohaterów i główne zagadnienie, którymi się zajmuje. W związku z tym podczas tworzenia analizy zagadnienia, skup się na przedstawieniu napotkanych wyzwań, które udało Ci się przezwyciężyć. Na podstawie jednego tematu, jednej historii, pokaż potencjalnym klientom skuteczność Twoich usług.

Poproś o opinie swojego klienta

Analiza przypadku pisana przez nas o naszych osiągnięciach może być mało wiarygodna dla niektórych klientów. W celu podniesienia swojej autentyczności poproś o wyrażenie zdania na temat Twojej usługi lub produktu zadowolonego klienta. Potencjalni zleceniodawcy będą mogli się z nim utożsamić, co zwiększy Twoją szansę na współpracę. 

Unikaj branżowego żargonu

Studium przypadku musi być zrozumiałe. Nie warto sięgać po żargon, żeby pokazać swoją znajomość branży. Dużo lepiej postawić na prostotę i w przejrzysty sposób wyjaśnić odbiorcy swoją pracę. 

Case study musi być urozmaicone

Twoje studium przypadku musi być przede wszystkim ciekawe i mieć zachęcającą formę. Oprócz dobrze napisanego tekstu równie ważne są zdjęcia, czy infografiki, które pobudzają wyobraźnię odbiorcy. Postaraj się a jak najlepszy sposób zobrazować potencjalnym klientom swoje możliwości — pokaż im, co dobrego możesz dla nich zrobić.

Dobrze stworzone case study o ciekawym zagadnieniu to klucz do zdobywania nowych klientów. Jak widzisz, samodzielne stworzenie własnego studium przypadku, jest czasochłonne, ale na pewno warte zachodu. Zawsze możesz też polecić stworzenie analizy przypadku specjalistom i wstawić ogłoszenie na Contentovo.