Język reklamy – jak tworzyć teksty reklamowe

 - 5 minut na przeczytanie
Mężczyzna siedzi i korzysta z komputera. Obok napis "Jak napisać skuteczną reklamę produktu?

Chcesz zacząć tworzyć treści, które skradną uwagę użytkowników? W tym celu musisz poznać skuteczne techniki tworzenia tekstów reklamowych. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się język reklamy oraz jakie zwroty przyciągają uwagę odbiorców. 

Jakie cechy ma język reklamy?

Proces tworzenia tekstu reklamowego może wydawać się skomplikowany i ryzykowny. W końcu, jeśli Twoja reklama nie przyciągnie uwagi internautów, to zmarnujesz czas i budżet. Na szczęście istnieje zbiór kilku prostych zasad, których przestrzeganie, pomoże Ci stworzyć skuteczną reklamę.

Język reklamy jest prostszy, niż myślisz

Tekst reklamowy to nie miejsce na rozprawkę. Ma być krótko, przejrzyście i na temat.

Pamiętaj, że głównym celem Twojej reklamy jest uderzenie w emocje i potrzeby użytkownika.

Koniecznie unikaj przymiotników i zaprzeczeń. W treści reklamy staraj się mówić raczej o tym, jaki produkt jest, unikaj mówienia o tym, jaki nie jest, np.

❌ Ta sukienka nie jest brzydka

✔️ Ta sukienka jest ładna

W pierwszym przypadku odbiorca skupi się na słowie brzydka, może to w nim wywołać negatywne skojarzenie. Pisząc, że sukienka jest ładna, wywołasz pozytywne myślenie konsumenta na temat produktu.

Język reklamy wzbudza emocje

Dobry tekst reklamy oddziałuje na emocje odbiorcy. W związku z tym nie mów użytkownikowi, że coś jest piękne, wzruszające lub wspaniałe. Twoim zadaniem jest namalowanie obrazu, wykreowanie lepszej rzeczywistości, w której znajdzie się odbiorca, jak kupi Twój produkt.

Przeczytaj artykuł na naszym blogu pt. „Co to jest storytelling?” i naucz się sprzedawać za pomocą angażujących historii.

Język reklamy to język korzyści

Opisując produkt,  możesz skupić się na jego cechach np. wykonany z materiałów najwyższej jakości. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynotowanie korzyści, które wynikają z danej cechy. Lepiej napisać o tym, że laptop świetnie działa, nie zacina się oraz obsługuje wszystkie najbardziej zaawansowane programy, aniżeli powiedzieć, że ma dobry procesor.

Reklama ma pokazywać łatwą drogę do sukcesu

Wielokrotnie, gdy przeglądasz różne strony internetowe, na pewno natykasz się na banery typu „Jak schudnąć 5 kilogramów w 4 dni”. Tego typu reklamy są znacznie bardziej atrakcyjne dla odbiorców, aniżeli te przyziemne, zapowiadające długą i żmudną pracę.

Wykorzystaj to! Oczywiście nie chodzi o to, żeby okłamywać swoich odbiorców. Twoim zadaniem jest wyeksponowanie korzyści, w taki sposób, aby użytkownicy uwierzyli, że dzięki Twoim produktom lub usługom osiągną swój cel. W taki sposób wprowadzisz ich w dobry nastrój i zadziałasz na ich wyobraźnie.

Reklama oddziałuje na wyobraźnie

Jako twórca możesz znacząco wpływać na wyobraźnie odbiorcy. To jaką narracje obierzesz ma duży wpływ na stosunek klienta do Twojego produktu i marki. 

W celu pobudzenia fantazji konsumenta możesz się posłużyć:

✒️ storytellingiem — co to jest storytelling?

📖 case study — co to jest case study?

Krótko i zwięźle

Są to dwa przykazania każdego tekstu reklamowego. Twoi odbiorcy codziennie trafiają na setki przeróżnych ofert. Nie mają czasu na dokładne analizowanie Twojej oferty. Liczą się dla nich tylko najpotrzebniejsze informacje, dzięki którym będą mogli podjąć decyzję zakupową.

Podsumowując — tekst reklamowy jest dobry nie wtedy, gdy nie możesz już nic dodać, a jeżeli nie możesz już nic odjąć.

Model AIDA przy tworzeniu tekstów reklamowych

Model AIDA (Attention, Interest, Desire, Action) to schemat emocji, które powinny się pojawić u Twojego odbiorcy, w trakcie czytania reklamy.

Attention — moment pozyskania uwagi odbiorcy

Obecnie jako użytkownicy jesteśmy zalewani ogromną ilością reklam. W sieci panuje duża rywalizacja o pozyskanie uwagi użytkownika. Dlatego musisz znaleźć sposób, aby Twój tekst się wyróżnił.

W przypadku reklam tekstowych największą szansę na przyciągnięcie uwagi użytkownika ma tytuł oraz lead.

Tytuł tekstu reklamowego powinien być intrygujący, emocjonujący lub nawet czasem szokujący. Jego forma jest nieistotna, liczy się tylko to, aby przyciągał uwagę odbiorców

Najlepiej będzie, jak wymyślisz go samodzielnie. Jednak istnieją już sprawdzone koncepcje tytułów dla tekstów reklamowych. Może to być np. 

🧜‍♀️ coś tajemniczego – „5 lat temu był na szczycie, nie uwierzysz co robi teraz”,

💯 rzecz, oferta, której konsumenci woleliby nie przegapić – „Lot do Amsterdamu 80% taniej!”,

🔊 informacja, która wzbudzi emocje – „Zostało jej 2 tygodnie życia”.

Po stworzeniu tytułu, zabieramy się za pisanie leadu. Dobra zajawka powinna przede wszystkim pokazać Twojemu odbiorcy, że trafił w dobre miejsce. W tych paru pierwszych zdaniach musisz pokazać mu, z jaką usługą lub produktem ma do czynienia, a także zaprezentować korzyść, którą zyska dzięki zapoznaniu się z Twoją reklamą. 

Interest + Desire — jak zaintrygować odbiorcę tekstu?

Po tym, jak uda Ci się zdobyć zainteresowanie konsumenta nadchodzi pora na to, żeby go przy sobie zatrzymać i namówić do zakupu. Dlatego postaraj się opowiedzieć o swojej usłudze lub produkcie w możliwie najbardziej angażujący sposób. W głównej mierze skup się na przedstawieniu korzyści, które zyska konsument.

Action — wezwanie do działania 

Powoli zbliżamy się do decydującego momentu Twojej reklamy — wezwania do działania (Call to action). Na tym etapie musisz w możliwe najprostszy sposób pokazać użytkownikowi, czego od niego oczekujesz. Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swój produkt, czy tylko nawiązać więź z użytkownikiem — użyj krótkiego i prostego CTA jak np.

  • Kup Teraz,
  • Zadzwoń,
  • Umów się na wizytę.

Z taką wiedzą merytoryczną możesz zabierać się za pisanie pierwszych tekstów reklamowych. Pamiętaj, że w tym zadaniu najważniejsza jest kreatywność. Wykorzystaj ją i zacznij tworzyć teksty dla swojego sklepu lub zarabiaj pisząc na Contentovo.