Co to jest storytelling i jak go wykorzystać
Szukasz sposobu na zaciekawienie swoich odbiorców? Spróbuj opowiedzieć im historię. Storytelling to sprawdzona strategia marketingowa, która odpowiada za sukces wielu znanych marek. Dowiedz się już teraz, jak tworzyć angażujące historię, które zapewnią Ci wzrosty na słupkach konwersji.
Czym jest storytelling?
Storytelling to budowanie angażujących historii, które następnie są wykorzystywane w marketingu. Taka forma gwarantuje znacznie bardziej wyrazisty przekaz, aniżeli klasyczna reklama. W taki sposób dana marka może przekazać pewną ideę lub wartość, która jest dla niej ważna.
Tworząc angażujące historie masz okazje zapisać się w pamięci odbiorców. Stworzą sobie oni pozytywne skojarzenia z Twoją firmą. A dodatkowo uda Ci się zbudować silną więź z konsumentem, który będzie wyczekiwał kontynuacji opowiadanej historii.
Najważniejsze 7 zasad dobrego storytellingu
- Wykorzystaj emocje
Głównym elementem storytellingu jest oddziaływanie na emocje odbiorcy. Twoim zadaniem jest stworzenie historii, która zapewni konsumentowi odpowiednią dawkę radości i wzruszeń. Przedstaw mu opowieść pełną napięcia i wątpliwości, jednak nie zapomnij przy tym o szczęśliwym zakończeniu.
- Zadbaj o autentyczność
Narracja, którą stworzysz musi być szczera i autentyczna. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której Twój tekst zamieni się w marketingowy bełkot. Każda Twoja opowieść powinna być zrozumiała dla wszystkich użytkowników (niezależnie od wieku czy wykształcenia). Dodatkowo możesz w nią wpleść ciekawe przesłanie.
- Jaką długość ma mieć Twoja opowieść?
Kolejną ważną kwestią podczas tworzenia storytellingu jest długość opowiadanej historii. Z jednej strony nie może być ona za długa, aby czytelnik nie zrezygnował z czytania w połowie tekstu. Jednak pamiętaj o tym, że Twoja narracja nie powinna być za krótka — powinna zaciekawić i powoli budować napięcie.
- Postaw na sprawdzone elementy każdej historii
Storytelling w marketingu ma wiele wspólnego z np. pisaniem baśni. Te dwa typy twórczości łączy stworzony przez Edmunda Leacha i Algirdasa Greimasa schemat. Zawiera on takie elementy jak:
- bohater,
- cel, do którego się dąży,
- przeciwnika lub ogólne trudności, które oddalają bohatera od celu,
- dodatkowe wsparcie,
- pomocnika lub sprzyjające okoliczności.
- Zaintryguj czytelnika już na samym wstępie
Pierwszym zadaniem każdej dobrej historii jest zaciekawienie odbiorcy. Najlepszych na to sposobem jest zaintrygowanie go jakimś mocnym stwierdzeniem albo ciekawym pytaniem już na początku tekstu.
- Używaj metafor, porównań i przykładów
Umiejętne wykorzystanie tych 3 elementów sprawi, że czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić niemal namacalnie to o czym piszesz.
- Pamiętaj dla kogo piszesz
Przed rozpoczęciem pisania, określ grupę docelową, dla której piszesz. Pomoże Ci to w sprecyzowaniu potrzeb czytelników, co bezpośrednio przełoży się na wybór bohaterów i fabułę narracji.
Jak stworzyć postać, z którą utożsami się odbiorca?
Twoim zadaniem podczas pisania historii jest stworzenie narracji, z którą utożsamią się czytelnicy. W związku z tym skup się na wykreowaniu możliwie najbardziej autentycznego świata i postaci.
Wybór rzeczywistości, w jakiej będą funkcjonowali Twoi bohaterowie jest prostszy niż się wydaje. Najczęściej najlepszym wyborem są realia, w których obecnie żyje każdy z nas.
Sprawa zaczyna się komplikować podczas kreowania odpowiedniego bohatera. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest stworzenie przeciętnej osoby mierzącej się z uniwersalnym problemem. Rodzaj tego problemu jest głównie uwarunkowany specyfiką produktu lub usługi, jaką oferujesz. Ma to być bowiem rozwiązanie problemu Twojej postaci.
Jak storytelling wpływa na odbiorcę?
Twoja opowieść powinna byś skonstruowana w taki sposób, aby zachęcić użytkownika do wybranego przez Ciebie działania. Może to być kupno Twojego produktu usługi lub np. odwiedzenie Twojej strony.
Historia musi być napisana w taki sposób, aby wywoływała impuls. Powinna sprawiać, że czytelnik zacznie pożądać produktu lub usługi, który oferujesz. W celu osiągnięcia tego celu możesz posłużyć się tymi dwoma kryteriami:
- bohater Twojej historii powinien być autentyczny i mierzyć się z konkretnymi problemami,
- jego działania powinny pokazywać czytelnikom działania, które pozwolą rozwiązać dany problem lub osiągnąć sprecyzowany cel.
Gdzie najlepiej sprawdzi się marketing narracyjny?
Skoro już wiesz jak powinien wyglądać storytelling, warto się również dowiedzieć, w jakich obszarach marketingu najlepiej go stosować?
- Promowanie produktu — w opowieści przedstaw problemy, które rozwiązuje Twój produkt.
- Personal branding — budowanie własnej marki. Przedstaw opowieść, w której pokażesz swoją osobę w pozytywnym świetle.
- Promowanie korporacji i organizacji — są to firmy lub organizacje, które za pomocą historii chcą zakorzenić się w zbiorowej świadomości.
Storytelling to jeden z najlepszych sposobów, aby zaciekawić i zaangażować czytelników. Wykorzystaj zdobytą w tym artykule wiedzę merytoryczną i zacznij tworzyć historię promujące Twoje produkty i usługi lub zarejestruj się na Contentovo i zarabiaj z nami na tworzeniu storytellingu.