Skąd brać wartościowe i branżowe teksty na stronę?

Content

27 września 2022r.

Prowadząc firmę, nie można zapominać o tym, jak ważna, o ile nie najważniejsza, jest obecnie działalność w internecie. Strona www, blog firmowy, kanały social media – to właśnie tam potencjalni odbiorcy docierają najszybciej, szukając informacji na temat interesujących ich produktów. Jak napisać tekst na stronę internetową, aby był w stanie przykuć wzrok czytelnika, wzbudzić jego zainteresowanie, a następnie skłonić do refleksji, czego konsekwencją będzie skorzystanie ze świadczonych usług?

Określ grupę docelową

Jeszcze zanim zabierzemy się za pisanie tekstów reklamowych, powinniśmy określić kilka niezwykle istotnych rzeczy, mianowicie: do kogo tekst będzie kierowany (jak wygląda grupa odbiorców, jakim językiem się posługuje, na co zwraca największą uwagę, jakie argumenty są w stanie najbardziej ją przekonać), a także gdzie zostanie umieszczony tekst (inaczej konstruowane są wpisy w social mediach, a inaczej na blogi czy strony internetowe).

Jakie cechy powinny wyróżniać idealne teksty na stronę internetową?

Jak pisać teksty na stronę internetową, aby dotarły do pożądanej grupy odbiorców, przyciągnęły ich uwagę i nakłoniły do zapoznania się ze świadczonymi przez nas usługami oraz przygotowaną ofertą firmy? Dobry tekst powinien spełniać kilka następujących kryteriów:

  • unikalność– treści na strony internetowe powinny być w stanie nie tylko przyciągnąć, ale również zatrzymać na dłużej czytelnika. Jednak warto pamiętać, że jakość tekstów oceniają zarówno użytkownicy Internetu, jak i Google. Algorytm decyduje o tym, które z nich osiągną wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego warto postarać się o unikalny content. Taki, który zainteresuje potencjalnego odbiorcę, jak również wpłynie na większą widoczność witryny w wyszukiwaniach Google;
  • poprawność językowa teksty na stronę www muszą być poprawne nie tylko pod względem interpunkcji oraz ortografii. Ważna jest także stylistyka;
  • czytelność – większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego bardzo ważna jest też jasność i przejrzystość zamieszczanych na stronie treści. „Zbity” tekst niepodzielony na akapity zdecydowanie nie zachęca do czytania. Warto również wykorzystać tematyczne śródtytuły. Odbiorca na pewno doceni odpowiednie formatowanie i szybciej znajdzie interesujące go informacje.

To trzy główne cechy tekstów, które stanowią absolutne „must have”, jeśli chodzi o treści reklamowe zamieszczane w internecie. Jednak nie zawsze, nawet spełniając te kryteria, nasze treści okażą się na tyle skuteczne, aby zatrzymać czytelnika na dłużej. Teksty powinny wyróżniać się na tle konkurencyjnych materiałów, pozytywnie zaskakiwać, wzbudzać zarówno zaufanie, jak i zainteresowanie odbiorców.

Jak napisać dobry tekst na stronę internetową?

Pisząc treści na strony www oraz blogi firmowe, warto postawić na konkret. „Lanie wody” często wprowadza chaos do tekstu, odbiorca traci wątek, denerwuje się, a w konsekwencji traci zainteresowanie świadczonymi usługami. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

  • przyciągający tytuł artykułu to połowa sukcesu;
  • odpowiednia długość zdań może być kluczowa. Trudno czyta się zbyt długie zdania (również ich tworzenie bez ryzyka popełnienia błędu może być problematyczne). Jednak równie źle wyglądają zdania zbyt krótkie czy równoważniki zdań;
  • dobrze jest używać czasowników w formie czynnej;
  • nienachalność to klucz do sukcesu. Nikt nie lubi zbyt agresywnej reklamy, tekstów, które wręcz zmuszają do nawiązania współpracy czy zakupu jakiegoś produktu. Delikatne „popychanie” potencjalnego klienta w dół sprzedażowego lejka zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie tylko tekst ma znaczenie

Merytoryczny tekst, który jest w stanie dostarczyć odbiorcom konkretnych i przydatnych informacji, bez wątpienia jest najważniejszy. Jednak dużo lepsze w odbiorze są treści wzbogacone o różnego rodzaju grafiki. „Ściana tekstu” może być trudna w odbiorze. Ponadto dobrze jest stosować między innymi:

  • zdjęcia omawianych produktów;
  • filmiki poglądowe;
  • screenshoty z przykładami;
  • czytelne, przejrzyste infografiki;
  • zdjęcia ilustracyjne pochodzące z płatnych bądź bezpłatnych stocków.

Skąd pozyskać gotowe teksty na stronę internetową?

W kwestii pisania dobrych, czyli skutecznych tekstów reklamowych, warto zaufać profesjonalistom. Jeżeli dana firma nie posiada w swoich szeregach copywritera, warto zainteresować się outsourcingiem, czyli zamawianiem treści na zewnątrz.

Gdzie zamówić tekst na stronę internetową? Zwykle są 3 drogi pozyskania go:

  • agencja copywriterska – zazwyczaj składa się z grupy kilku, kilkunastu autorów. To rozwiązanie ma swoje plusy: copywriterzy znają się na swoim fachu, dzięki czemu najprawdopodobniej otrzymasz poprawny językowo tekst. Minusem jest często brak określonej specjalizacji. Pisarze piszą zazwyczaj na różnorodne tematy, podpierając się informacjami pozyskanymi od ciebie oraz z internetu.
  • freelancer – znajdziesz go na grupach tematycznych na platformach społecznościowych lub po prostu w Google. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wybrania dokładnie takiego specjalisty, jakiego potrzebujesz. Wadą? Zanim go znajdziesz, może minąć sporo czasu. Na każde twoje ogłoszenie prawdopodobnie odpowie wiele osób. „Wyłowienie” idealnego dla ciebie copywritera wygląda dokładnie tak, jak klasyczne rekrutowanie nowych osób do pracy. Będzie wymagało od ciebie sporo czasu i zaangażowania.
  • platforma do zamawiania tekstów – narzędzie to umożliwi ci pozyskanie tekstu bez poświęcania czasu na żmudne wyszukiwanie autora. Contentovo – platforma do pozyskiwania treści oraz zarządzania projektami dodatkowo umożliwi ci dotarcie do specjalistów z twojej branży. Każdy autor jest bowiem weryfikowany, również pod kątem profesji, o której pisze. W bazie znajdują się m.in. dietetycy, inżynierowie, tłumacze. Wiedza specjalistyczna pozwala im na przygotowanie merytorycznego tekstu na stronę internetową. Cennik jest elastyczny i to ty ustalasz go na samym początku.