Jak napisać artykuł na bloga?

 - 9 minut na przeczytanie

Pierwszy, internetowy wpis na bloga pojawił się około ćwierć wieku temu. Od tej pory ta wirtualna forma komunikacji ze światem przeszła sporą metamorfozę. Blog ze stricte osobistego wpisu, pełnego autorskich przemyśleń, ewoluował w znacznej mierze w kierunku efektywnego narzędzia e-marketingowego, sprawdzającego się świetnie w promocji marek, firm, jak i budowie personal brandingu.

Trochę blogowej historii

Choć wiadomo powszechnie, kto i kiedy odkrył Amerykę, to w przypadku bloga trudno o tego typu, zgodne informacje. Przyjmuje się, że na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku zaczęły powstawać pierwsze blogi, choć ich autorzy nie nazywali ich wówczas w ten sposób. Często pojawia się nazwisko Tima Bernersa-Lee, którego założona w 1990 roku strona miała charakter blogowy. Jednak czy rzeczywiście to właśnie on był pierwszym bloggerem? Tego nie wiadomo na sto procent.

Debiut słowa blog

Wiadomo, jednak kiedy po raz pierwszy użyto słowa blog. Dokonał tego w roku 1999 Peter Merholz, redaktor jednego z internetowych dzienników. Oznaczenie to odnosiło się do treści o charakterze pamiętników, wpisów z przemyśleniami.

Blog a weblog

Wprawdzie już od 1997 roku funkcjonowało określenie weblog, którego autorem jest Jorn Barger, ale odnosiło się ono bardziej do stron www, agregujących linki do innych serwisów,

To właśnie na lata dziewięćdziesiąte i początek lat dwutysięcznych przypada najbardziej bujny rozkwit kultury blogowej.

Początki blogowania w Polsce

Jeszcze ciekawiej wyglądają początki blogowania w Polsce. Choć za pierwszego blogera Rzeczypospolitej uważa się Piotra Waglowskiego, który od 1997 roku prowadzi serwis vagla.pl, to on sam nigdy jednak za blogera się nie uznawał, twierdząc nawet, że nie wie, co to w ogóle jest blog. W Polsce rozkwit blogowej aktywności przypada na początek lat dwutysięcznych.

Podstawowe rodzaje blogów

Omawiając kwestie związane z pisaniem blogów, warto najpierw poznać ich podstawowe rodzaje. Dzięki temu wybrać można najbardziej odpowiadający nam kanał przekazu, a może i kilka kanałów? Odnajdziemy tu takie formy, jak:

  • Blog tekstowy – to najbardziej popularny sposób pisania, koncentrujący się na bieżących problemach i gorących zagadnieniach z danej dziedziny. Miewa silne akcenty osobiste i bezpośrednie formy zwracania się do odbiorców.
  • Mikroblog — stanowi esencję czasów, w których żyjemy. Jest pisany naprędce, krótki, przez co niekiedy kontrowersyjny, gdyż ograniczenia znaków wymuszają wyrazistość przekazu.
  • Audio blog, zwany też podkastem, to zwykły blog, tylko jego nośnikiem jest zapis dźwiękowy, a nie tekstowy.
  • Fotoblog — to nic innego jak przekaz w formie zdjęć, idealny dla komunikacji treści o charakterze dizajnerskim, stylowym, modowym, jak i podróżniczym.
  • Wideoblog — coraz bardziej popularna forma przekazu. Wynika z tego, że większość treści w internecie konsumowana jest już w kanale wideo. Jest on wygodny i atrakcyjny w odbiorze, szczególnie dla młodego widza.
  • Linkblog — nawiązuje do pionierskiej formuły blogowania i stanowi miejsce agregacji linków o podobnych, kontekstowych tematach.

W przypadku blogu firmowego może on przyjąć praktycznie każdą z wyżej wymienionych postaci.

A to nie wszystko

Istnieje jeszcze kilka innych, mniej popularnych rodzajów blogów. Warto jednak o nich wspomnieć, aby mieć pełne spektrum wiedzy w tym zakresie. A oto i one:

  • Blog dynamiczny — to często aktualizowany kanał, w którym treści pojawiają się minimum raz dziennie.
  • Roblog — w tym przypadku treść pozyskiwana jest i automatycznie publikowana przez boty.
  • Spam blog — jak sama nazwa wskazuje, autorem jest tu złośliwe oprogramowanie, którego aktywność publicystyczna ma na celu agresywne wpływanie na wyniki wyszukiwarek internetowych.
  • Moblog — to rodzaj bloga powstający ze względu na urządzenie, jakie go publikuje, w tym przypadku jest to urządzenie mobilne.
  • Flog — to rodzaj komercyjnej publikacji, niekiedy z zawartym przekazem kryptoreklamowym.

Jakie są funkcje blogów?

Popularność blogów wynika z faktu, że spełniane są potrzeby obu stron dialogu, a więc osoby bądź instytucji piszącej blog, jak i interaktywnej widowni go czytającej, słuchającej, bądź oglądającej.

W przypadku autora zyskuje on popularność, buduje zasięgi, promuje swoją markę, produkty, usługi, lub idee. Z kolei publiczność konsumuje te treści, jeśli są wartościowe, unikatowe, oryginalne. Mówiąc jednym słowem — mają w sobie wartość dodaną, czyli przydatną wiedzę.

Siła bloga firmowego

Blog firmowy to dynamicznie rozwijający się kanał komunikacji z szeroko rozumianym rynkiem, jak i funkcjonujący wewnątrz organizacji, a więc służący do przekazywania treści współpracownikom.

Jeśli taki blog jest realizowany profesjonalnie, bez problemu wpisze się w wyżej opisywane wartości, czy funkcje. W wymiarze zewnętrznym sprawdza się idealnie zarówno w segmentach biznesowych B2B, jak i konsumenckich B2C.

Skąd brać artykuły na bloga?

Jak wiadomo, najtrudniejszy do napisania jest pierwszy artykuł na bloga. Potem jednak może też nie być zbyt łatwo. Ciekawy, z wartościowym przekazem, o odpowiedniej długości i formacie treści oraz regularnie dystrybuowany, i do tego w odpowiednio dobranych odstępach czasu, to spora szansa na sukces.

Jeśli chodzi zaś o pomysły na artykuły na bloga, to powinny one wynikać z uporządkowanego, schematycznego planowania, ujętego w przykładowe etapy:

  • Zacznijmy od własnego podwórka, a więc od wyszukiwania informacji korporacyjnych, czy też produktowych, które mogą stać się newsem. Awanse, zdobyte nagrody, zapowiedzi produktowe, modyfikacje usług i wynikające z nich porady, analizy branżowe — dlaczego by o tym nie napisać ciekawego posta?
  • Sprawdzajmy, o czym pisze i w jaki sposób formuje przekaz nasza konkurencja. Monitorowanie konkurencji to nie grzech. No, chyba że grzech zaniechania, jeśli nie monitorujemy jej regularnie i skrupulatnie.
  • Fora internetowe, social media, komentarze i opinie na temat produktów, to kolejne źródło wiedzy, które powinno motywować nas do blogowej inwencji twórczej.
  • Sztuczna inteligencja, boty i wyszukiwarki uwielbiają analizować słowa i frazy. Dlatego nasz blog powinien zawierać odpowiednie sformułowania, do tego we właściwej liczbie oraz zagęszczeniu. Pomocne w tym będą narzędzia oferowane przez agencje SEO.
  • Filozofia i rozwiązania Google dominują w internecie nie od dziś. Dlaczego więc nie skorzystać z wygodnych narzędzi, jakie dostarcza Google? Mowa tu, chociażby o Google Trends, służącym do monitorowania popularności wyszukiwanych słów, czy też o Google Alerts, przydatnej subskrypcji śledzenia tematów, które nas interesują. Tego typu narzędzi jest oczywiście znacznie więcej.

Nie tylko długość ma znaczenie

Dobry wpis blogowy to nie tylko ciąg znaków o odpowiedniej długości. To również dobrze sformatowany tekst pod kątem optymalizacji SEO. Oto kilka pomocnych wskazówek w tym zakresie:

  • Optymalna długość tekstu może wahać się od 2000 do nawet 10 000 znaków. Wszystko zależy od tego, jaką przyjmiemy strategię komunikacyjną.
  • Frazy i słowa kluczowe, o czym już wspominaliśmy, ale warto to powtórzyć, muszą być odpowiednio liczne i właściwie dobrane, a także optymalnie zagęszczone.
  • Tekst nie może być tzw. wodospadem, a więc nudnym ciągiem zdań, napisanych tą samą czcionką. Musi dzielić się na niezbyt rozbudowane sekcje, oddzielone ciekawymi śródtytułami, z wykorzystaniem zróżnicowanej wielkości nagłówków.
  • Zastosowanie wypunktowań, czyli tzw. bullet pointów, sprawi, że czytelnik szybciej zapozna się z treścią i łatwiej odnajdzie interesujący go fragment.

Autor widmo, czyli kto teraz pisze blogi?

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, przez ćwierć wieku zaszło kilka rewolucji w blogowym świecie. Na samym początku artykuły na bloga pisali wyłącznie jego twórcy. Dziś istnieje cały ekosystem możliwości, dzięki którym dostarcza się ciekawych i profesjonalnie napisanych treści blogowych. Oczywiście nadal wiele prywatnych blogów jest pisanych przez ich pomysłodawców.

Większa jednak część tego rynku dotyczy prowadzenia wpisów firmowych. W tym przypadku zazwyczaj zleca się je copywriterom, którzy znają (a przynajmniej powinni znać) nie tylko zasady polszczyzny, ale również mają chociaż podstawy z zakresu marketingu oraz pozycjonowania. W skrócie: dobry copywriter wie, jak pisać artykuły na bloga.

Gdzie znaleźć dobrego copywritera? Istnieje kilka dróg: możesz szukać go na własną rękę np. w mediach społecznościowych lub wpisując odpowiednią frazę w Google. Bywa to zajęcie dosyć żmudne – jest bowiem nikła szansa, że za pierwszym razem trafisz na osobę, która odpowiada Twoim wymaganiom. Możesz skorzystać z usług agencji, która ma zwykle bazę kilku, kilkunastu autorów z którymi współpracuje. Minusem tego rozwiązania jest marża, którą agencja dolicza za usługę.

Możesz również skorzystać z platformy do pozyskiwania treści. Contentovo jest właśnie takim miejscem. Na platformie są zarejestrowani twórcy z różnych branż i specjalizacji: copywriterzy, dziennikarze, redaktorzy, tłumacze. Twoim zadaniem jest tylko przygotować zlecenie w systemie, by podjął je dowolny lub wybrany przez Ciebie autor. Zazwyczaj maksymalnie w ciągu 72 godzin otrzymujesz gotowy artykuł na bloga. Możesz go zaakceptować, oddać do poprawy lub odrzucić, jeśli całkowicie nie spełnia Twoich wymagań. Proste! Dowiedz się więcej, jak działa Contentovo.

Sukces wieńczy dzieło

Internet jest środowiskiem w pełni mierzalnym. Dlatego też bez najmniejszego problemu można zbadać, jak treści blogowe przekładają się na konwersję sprzedaży, rozpoznawalność marki, czy statystyki strony korporacyjnej, czy też sklepu internetowego. A zatem jak napisać artykuł na bloga? Odpowiedź brzmi — w taki sposób, aby przyniósł szeroko rozumiany sukces, w postaci wartościowej treści, wysokiego współczynnika konwersji. Tak, aby był elementem ciekawej i przemyślanej całości, funkcjonowania jednostki czy też firmy w internetowej rzeczywistości.