SEO copywriting – jak pisać teksty pod pozycjonowanie

 - 5 minut na przeczytanie

Wykorzystywanie SEO w marketingu własnej działalności jest obecnie niezbędne, aby przebić się przez gąszcz konkurencji i wypromować swoje usługi w sieci. Podstawową formą przekazu jest w internecie słowo pisane, ale w tekstach stricte marketingowych niekoniecznie chodzi o „ładne pisanie”, a odpowiedni styl pozwalający na lepsze zrozumienie treści algorytmom Google’a. Czym jest SEO copywriting i jak pisać teksty pod SEO?

Słowa-klucze — podstawa copywritingu SEO

SEO copywriting to coś zgoła innego niż pisarstwo kojarzone z literaturą. Powstający na ten cel tekst musi być poprawny pod względem merytorycznym i językowym. Musi posiadać także słowa-klucze (frazy kluczowe), w odpowiednim zagęszczeniu i formie. Słowa te, to po prostu najczęściej wpisywane w wyszukiwarki słowa, wyrażenia lub całe zdania. Chcąc pisać teksty pod SEO, trzeba niejako wczuć się w rolę potencjalnego ich odbiorcy. Zastanowić się, co wpisałby on w wyszukiwarkę, gdyby chciał znaleźć firmę oferującą usługi lub produkty, które chcemy wypromować.

Np. poszukując mechanika w Warszawie, wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „mechanik Warszawa”. W tekstach na swojej stronie warto zatem umieszczać właśnie tę frazę. Nie można opierać się jedynie na ogólnikowych słowach-kluczach. Trzeba wejść nieco głębiej i skonstruować tekst, w którym znajdą się też frazy takie jak „mechanik Warszawa Mokotów” albo „mechanik samochodów ciężarowych Warszawa”.

SEO copywriting – skąd wiedzieć, jakich fraz używać?

Teksty SEO ze słowami kluczowymi są bardzo cenne dla każdego przedsiębiorcy, który chce pozycjonować stronę swojej firmy. Ale czy musisz polegać tylko na swojej intuicji, tworząc słowa kluczowe? Nie — są od tego specjalne narzędzia — na przykład Senuto lub Semstorm. Wykupując dostęp do nich, możesz dowiedzieć się na przykład, jakie są najpopularniejsze frazy wyszukiwane w ostatnim tygodniu. A zatem czym interesują się ludzie korzystający z internetu, jakich informacji poszukują.

Możesz również przekonać się, jakich konstrukcji słownych używają, aby znaleźć wspomnianego wyżej mechanika w Warszawie. Być może fraza „mechanik Warszawa” wcale nie jest tak popularna, a użytkownicy częściej wpisują w wyszukiwarkę „serwis samochodów osobowych w Warszawie”? Tego wszystkiego dowiesz się, korzystając m.in ze statystyk udostępnianychprzez specjalistyczne narzędzia SEO dostępne w internecie np. Ahrefs lub Senuto.

Pozycjonowanie strony wymaga regularnego zaangażowania.

W jaki sposób konstruować teksty pod SEO?

Jak pisać teksty SEO? Frazy kluczowe to nie wszystko. Tekst powinien być jeszcze odpowiednio sformatowany.

Unikaj zbitych bloków tekstu — śmiało używaj krótkich akapitów, rozdzielaj je nagłówkami, w których możesz również umieszczać słowa kluczowe, korzystaj z pogrubień czy kursywy, stosuj wypunktowania, które:

  • przykuwają uwagę
  • pomagają skupić się na treści
  • streszczają zawartość tekstu

Algorytmy zwracają także uwagę na długość tekstu (średnio 3000-4000 znaków ze spacją, ale mogą być też dłuższe), ich wartość merytoryczną, oraz brak błędów (na przykład ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych).

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

W dzisiejszych czasach, przy tak dużej konkurencji, należy odpowiednio inwestować swoje pieniądze w marketing internetowy.

Strona internetowa musi być nie tylko ładna, ale również wyeksponowana na jak największą liczbę odbiorców — nie tylko na tych, którzy znają jej bezpośredni adres www. Teksty SEO na stronę www to tak naprawdę dodatkowa, ale niezbędna inwestycja, gdy planujesz rozwój swojej firmy.

Jeśli chcesz mieć dużo nowych klientów, musisz ogłaszać się w sieci. Możesz zrobić to za pomocą płatnych reklam. Warto także, aby użytkownicy mogli znaleźć Cię również przy pomocy wyszukiwarki, gdy będą potrzebowali takiej usługi lub produktu, jak Twój. Im więcej osób wpisując daną frazę, trafi na Twoją stronę, tym większe prawdopodobieństwo, że skorzystają z Twojego produktu lub usługi.

Czy opłaca się samemu robić copywriting SEO?

SEO copywriting to działania, którymi może zająć się każdy — nie potrzeba do nich specjalnego wykształcenia. Jednakże potrzeba poświęcić na to sporo czasu. Nie można potraktować tego tematu po macoszemu, po prostu wstawiając na swoją stronę kilku tekstów z frazami kluczowymi i licząc, że to zmiażdży konkurencję.

Trzeba stale kontrolować wyświetlenia swojej strony i to, jakie działania podejmują odwiedzający ją użytkownicy. Należy poprawiać konstrukcję strony oraz jej zawartość, by naprawdę interesowała obserwujących i miała szansę spełnić swoją marketingową funkcję.

Samo tworzenie tekstów SEO jest dość angażującym zajęciem, dlatego warto je oddelegować komuś, kto się na tym zna.

Artykuły SEO warto zlecić więc copywriterowi. Prostsze teksty zwykle nie wymagają zatrudniania specjalisty z Twojej dziedziny. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy Twoja branża jest niszowa lub techniczna. Wtedy warto poszukać twórcy, który jest również specjalistą w danej dziedzinie

Gdzie znaleźć dobrego copywritera? Możesz szukać go na własną rękę np. przeczesując grupy tematyczne w mediach społecznościowych. Możesz także skierować swoją uwagę ku platformom do zlecenia tekstów np. Contentovo. Naszym wyróżnikiem jest baza wyłącznie zweryfikowanych i doświadczonych twórców. Wśród copywriterów są także specjaliści z różnych dziedzin np. osoby z branży medycznej, inżynierowie, sportowcy.