Portfolio copywritera — jak je przygotować?
Portfolio to wizytówka każdego copywritera. Pozwala zaprezentować w ciekawy sposób doświadczenie oraz umiejętności twórcy. Dobre portfolio to także klucz do pozyskiwania ciekawszych i lepiej płatnych zleceń. Co musisz zrobić, aby Twoje portfolio zachwycało potencjalnych pracodawców? Zapraszamy do lektury poradnika, dzięki któremu ulepszysz swoją pisarską wizytówkę.
Dlaczego warto stworzyć portfolio?
W portfolio pokażesz swoje dokonania
Portfolio to miejsce, (folder, strona internetowa), do którego wrzucasz wszystkie swoje najlepsze prace. Mają tam się znaleźć materiały, które są dowodem Twoich umiejętności. Dzięki portfolio możesz pokazać pracodawcy, na co naprawdę Cię stać.
Dzięki portfolio poznasz swoje możliwości
Zbierając do jednego miejsca wszystkie swoje prace, masz możliwość określenia poziomu swojej wiedzy, umiejętności, czy kompetencji. Portfolio pozwoli Ci zobaczyć Twoje mocne strony. Gdy już skompletujesz swoje najlepsze teksty, możesz skonkretyzować niszę, w której najlepiej Ci się tworzy. Jeżeli większość Twoich tekstów jest np. o tematyce beauty i dobrze czujesz się w tym temacie, to obierz go za swoją specjalność. Dzięki portfolio zobaczysz, o czym pisze Ci się najlepiej.
Jakie są formy portfolio?
Jako copywriter masz mnóstwo możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Portfolio może przybrać dowolną formę. Wybór zależy od Ciebie. Do często spotykanych rodzajów portfolio można zaliczyć:
- Twój własny blog
Stworzenie autorskiego bloga to świetna możliwość pokazania swoich umiejętności. Ogromnym plusem tego typu portfolio jest to, że samodzielnie wybierasz tematy na swoją stronę. Daje Ci to możliwość pokazania pełni swoich możliwości, pisząc o tym, co lubisz i na czym się znasz.
Minus? Aby przygotować stronę internetową wraz z blogową zakładką, musisz poświęcić nieco czasu i pieniędzy. Jeśli chcesz to robić samodzielnie, czeka Cię zakup domeny i hostingu, wybór szablonu strony, przystosowanie go do własnych potrzeb.
- Portfolio na Contentovo
Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie profesjonalnego portfolio jest rejestracja na Contentovo. Portal sam poprosi Cię o:
- przykłady Twoich prac,
- kilka słów o sobie,
- oraz linki dotyczące Ciebie lub Twoich publikacji.
Po zebraniu tych podstawowych informacji strona automatycznie wygeneruje Ci portfolio. Będzie ono widoczne dla wszystkich zleceniodawców na Contentovo. Dodatkowo rejestracja da Ci możliwość rezerwowania zleceń i zarabiania na pisaniu.
- Klasyczna wersja portfolio
Najbardziej powszechną i najprostszą opcją pokazania swoich umiejętności pracodawcy jest wysłanie mu swoich prac. Wystarczy, że wybierzesz kilka swoich najlepszych tekstów i za pośrednictwem maila wyślesz je do potencjalnego pracodawcy.
Taka forma portfolio jest sprawdzona, ale czasem może wydawać się niewystarczająca. Na rynku usług copywriterskich panuje bardzo duża konkurencja. Sprawia to, że aby dostać atrakcyjne zlecenie, trzeba się czymś wyróżnić. Kreatywnie zaprezentowane portfolio może temu idealnie służyć.
Co musi się znaleźć w portfolio copywritera?
Portfolio to nie tylko pokazanie Twoich umiejętności, ale i Twoja wizytówka. W związku z tym w celu stworzenia dobrego portfolio musisz pamiętać o takich elementach jak:
- Krótka autoprezentacja
Przedstaw się, pokrótce opowiedz o swoim doświadczeniu. Ważne jest, aby podkreślić, z kim się pracowało oraz w jakiej tematyce się specjalizujesz.
- Twoje najlepsze teksty
Wyciągnij swoje najlepsze prace, które Twoim zdaniem zrobią dobre wrażenie na pracodawcach. Pokaż zleceniodawcom, że jesteś wszechstronnym twórcą — w portfolio umieść różnego rodzaju teksty, o rozmaitej tematyce.
Przy każdym tekście umieść dodatkowe informacje na temat:
- wytycznych klienta,
- optymalizacji SEO,
- oraz czy artykuł przeszedł weryfikacja językową i merytoryczną
- Podaj dane kontaktowe
Niezależnie od tego, jaką formę portfolio preferujesz, musisz pamiętać o danych kontaktowych. W przypadku tworzenia swojej wizytówki w PDF lub PowerPoincie polecamy umieścić na każdej stronie prezentacji takie dane jak:
- adres e-mail,
- nr telefonu,
- adres strony www.
- Dodatkowo możesz pochwalić się wcześniejszymi publikacjami
Masz już za sobą pierwsze publikacje? Niezależnie czy Twoje teksty były wydawane w prasie, czy na stronach internetowych — pochwal się tym! W swoim portfolio umieść screeny opublikowanych materiałów, pod którymi widnieje Twoje imie i nazwisko. Potencjalny zleceniodawca doceni zarówno Twoje umiejętności pisarskie, jak i doświadczenie przy współpracy z wydawnictwem lub serwisem internetowym.
- Pokaż swoją inną twórczość
Piszesz poezje, scenariusze albo masz za sobą publikacje e-booka? O tym też warto wspomnieć. Pokaż swojemu pracodawcy, że pisanie to dla Ciebie nie tylko praca, ale i pasja. Bardzo możliwe, że zleceniodawca nie przeczyta Twojej książki, czy poezji. Będzie on jednak pod wrażeniem Twojego zaangażowania i pasji włożonej w tworzenie.
Dopasowanie portfolio do klienta — największa szansa na współpracę
Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie spersonalizowanego portfolio pod konkretne ogłoszenie. Dlaczego jest to najlepsza opcja?
W sytuacji, gdyby zleceniodawca szukał twórcy z branży beauty, w której się specjalizujesz. Przegląda Twoje prace i oprócz tekstów na temat kosmetyków, widzi content o tematyce motoryzacyjnej. Natłok treści może przyćmić te, które bardziej interesowałyby zleceniodawcę. W związku z tym warto wyselekcjonować swoje publikacje i do odpowiednich ogłoszeń załączyć pasujące tematycznie teksty.
Jak stworzyć portfolio copywritera na Contentovo
Pierwszym krokiem jest rejestracja na Contentovo. Dokładną instrukcję, która poprowadzi Cię przez cały proces, znajdziesz tutaj. Po założeniu konta przejdź do zakładki „Mój profil”, która znajduje się po lewej stronie ekranu. Po wejściu w zakładkę otwiera się przed Tobą panel zarządzania kontem.
Teraz możesz przejść do edycji profilu, klikając „Edytuj profil”.
Uzupełnij dane, kliknij „Aktualizuj profil” i gotowe!
Teraz przyszła pora na uzupełnienie portfolio i pokaz Twoich najlepszych prac. Aby dodać tekst lub grafikę kliknij przycisk „Dodaj do portfolio”
Następnie wybierz typ zlecenia i uzupełnij je o tekst albo grafikę. Kliknij „Dodaj do portfolio” i… gotowe! Twoje portfolio zostało wzbogacone o pierwszą pracę. Aby wizytówka dobrze wyglądała, polecamy dodać minimalnie 2 teksty lub grafiki.
Uniwersalne rady dotyczące tworzenia portfolio copywritera
- Zamieszczaj screeny, nie linki
Umieszczanie linków do artykułów, które się napisało, stwarza spore ryzyko. Taka strona może zostać usunięta albo Twój tekst zmodyfikowany. Zabezpiecz się przed takimi ewentualnościami i porób screeny swoich tekstów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja praca nie przepadnie.
- Pokaż się z najlepszej strony
Przedstaw swoje dokonania w jak najlepszym świetle. Możesz poprzeć swoje słowa, przytaczając opinie zadowolonych klientów. Oprócz przedstawienia swoich tekstów pokaż się jako osoba, z którą warto współpracować.
- Upewnij się, że w portfolio nie ma błędów
Nic tak nie zrazi potencjalnego pracodawcy, jak błąd gramatyczny, bądź literówka w Twoim portfolio. Przeczytaj je jeszcze 5 razy i się upewnij.
- Aktualizuj portfolio
Im więcej piszesz, tym Twoje prace stają się lepsze, a umiejętności rosną. Być może w Twoim portfolio są dobre teksty, ale stać Cię na więcej. Regularnie usuwaj stare i dodawaj nowe, lepsze treści do swojej wizytówki.
- Zadbaj o oprawę graficzną wizytówki
Niezależnie od formatu, podczas tworzenia portfolio musisz pamiętać o prostocie i minimalizmie. Twoja wizytówka musi być estetyczna i czytelna. Nie może swoim wyglądem zniechęcać potencjalnych zleceniodawców.
ZOBACZ TEŻ: Jak tworzyć skuteczne opisy w sklepie internetowym?