Czym zajmuje się copywriter?

 - 5 minut na przeczytanie

Nie ma miesiąca, w którym na naszej skrzynce mailowej nie „lądowałyby” różne oferty kursów i szkoleń copywriterskich. Najprostszy powód, dzięki któremu tak jest, to oczywiście rosnąca popularność zawodu, jakim jest copywriter. Kto zatem może zostać copywriterem i dlaczego przez ostatnie dziesięć lat zawód ten został poddany tak dogłębnej ewolucji?

Kim jest copywriter?

Copywriter to osoba, która tworzy treści o określonym, najczęściej marketingowym przekazie. To specjalista, który nie tylko doskonale włada językiem polskim, ale też potrafi nadać swoim tekstom określony sens! Dobry copywriter jest narratorem swoich treści. To on wie, jak zredagować ofertę, wpis blogowy, napisać e-booka lub opinię na wybrany temat. Tutaj pojawia się pytanie: czy rzetelny copy faktycznie musi być specjalistą od wszystkiego?

Nie da się bowiem zaprzeczyć, że w ostatnich latach zawód ten został poddany pewnej metamorfozie. Doskonale pamiętamy czasy, gdy twórcą tzw. pressel pages mógł zostać każdy i to w gruncie rzeczy nawet osoba korzystająca z mieszarek treści. Dziś copywriting nie polega już na tworzeniu bezsensownych i mających niewiele wspólnego z językiem polskim wpisów, lecz na budowie przekazu i prowadzeniu pewnej narracji. Dlatego w dzisiejszych czasach dobry copywriter to osoba, która jest wyspecjalizowana w swojej dziedzinie.

Copywriter — jak zacząć?

To nie tak, że copywriterem może zostać każdy. W tej branży liczy się przede wszystkim cierpliwość, pokora, pewność siebie i oczywiście umiejętność znalezienia własnej, specjalistycznej niszy. Początki kariery copy to przede wszystkim pisanie „do szuflady”. Już na tym etapie warto poeksperymentować z kilkoma różnymi rodzajami treści: prozą, opiniami, hasłami reklamowymi, opisami produktów itd.

Jeśli przygotowanie rzetelnie wyglądającej treści nie przysparza Ci większych problemów, to możesz zacząć pisać odpłatnie. Na tym etapie najlepiej rozpocząć współpracę z serwisami dla copywriterów. Na rynku istnieje przynajmniej kilka firm, które zatrudniają twórców przez Internet. Warto poszukać firmy, która wdrożyła system ocen. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zmotywować się do lepszego pisania. I tutaj właśnie pojawia się problem pieniędzy…

Ile można zarobić, będąc copywriterem?

W przypadku takich branż jak copywriting cena za 1000 znaków to podstawowa forma rozliczeń na linii zleceniodawca — twórca. Niektórzy wprowadzają tu (moim zdaniem dość sztuczny) podział na zzs i zbs, czyli „znaki ze spacjami” i „znaki bez spacji”. Warto pamiętać, że w partii 1000 znaków jest około 150 – 200 spacji, które są integralną częścią tekstu.

Na szczęście dziś odchodzi się powoli od modelu „zbs”, uogólniając rozliczenie do 1000 znaków w ogóle. Ile można zarobić za taki tekst? Na dobrze znanych w środowisku serwisach, stawki są różne i wynoszą od 3 złotych, do nawet 20 złotych (i więcej). Oczywiste jest, że początkujący copywriter (lub osoba, która chce nim zostać), powinna tworzyć teksty za niższe stawki. Dopiero później w miarę nabycia kolejnych umiejętności, stawka jest coraz wyższa.

Jak wybić się w branży?

W takich branżach jak copywriting cena za stronę lub 1000 znaków to nie jedyny miernik sukcesu. Chcąc zarobić duże pieniądze, warto po prostu być sobą i… aktywnie przeszukiwać oferty. Może się okazać, że umiesz bardzo dobrze pisać w gwarze śląskiej. Teoretycznie rynek ten jest bardzo niszowy i niewiele firm zleca takie zlecenia.

Niemniej jeśli uda Ci się znaleźć klienta udostępniającego treści na blogi o Śląsku, to możesz wynegocjować dla siebie bardzo korzystną stawkę! To samo dotyczy drugiej strony, czyli zleceniodawców. Im bardziej niszowy biznes prowadzisz, tym bardziej niszowych copy potrzebujesz! Jeśli zajmujesz się automatyką grzewczą, szukaj twórców, dla których zależność między termistorem a sterowaniem czasem pracy podajnika nie ma tajemnic. Daj mu się wybić, a on z pewnością odpłaci Ci się wartościowymi treściami.

Czy z copywritingu można się utrzymać?

Praca w copywritingu bardzo rzadko rozliczana jest na podstawie umowy o pracę. Zwykle korzysta się tu z umów cywilnoprawnych (a zwłaszcza umów o dzieło). Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób młodych i kreatywnych, które coraz częściej odchodzą od klasycznego modelu spędzania 8 godzin w pracy. W przypadku takich branż jak copywriter, teksty na stronę muszą być przygotowywane zgodnie z określonym harmonogramem.

Zachowanie terminów realizacji to klucz do wyższych zarobków, a tym samym — do niezależności finansowej. Na rynku działają copywriterzy, którzy zarabiają po 5 – 6 tysięcy miesięcznie. Co ważne, nie jest to górny „sufit” zarobków. Oczywiście trzeba się przestawić na nieco inny model zarabiania. W przypadku takich zawodów jak copywriter zarobki kształtuje sam twórca. Jeśli jesteś gotowy zarwać noc, by zarobić więcej, to jest to praca dla Ciebie.

Jak znaleźć dobrego copywritera?

Na koniec krótka wskazówka dla firm, które szukają dobrych copywriterów:

  1. Szukaj twórców niszowych, którzy specjalizują się w twojej branży.
  2. Cena za copywriting ma przełożenie na jakość tekstu.
  3. Jasno określaj swoje wymagania dotyczące tekstu.
  4. Miej własnego, sprawdzonego copy.
  5. Nie zrażaj się na serwisy dla copywriterów. Bardzo często są one „wylęgarnią” młodych talentów.

Copywriting to sztuka, a nie rzemiosło. Warto pamiętać o tym, zanim rozpocznie się karierę w branży.