Co to jest landing page i jak stworzyć stronę lądowania?

 - 9 minut na przeczytanie
Kobieta trzyma w ręku telefon komórkowy. Obok napis: co to jest landing page?

Obecnie oglądamy w sieci mnóstwo reklam. Po ich kliknięciu przenosi nas na landing page danego serwisu. To właśnie strona lądowania ma zachęcić użytkowników do wykonania pożądanych działań w serwisie. Czym jest landing page i jak skutecznie budować strony docelowe?

Landing page — co warto wiedzieć?

Landing Page, w przeciwieństwie do zwykłej strony internetowej, ma jeden precyzyjnie określony cel. Główną rolą strony docelowej jest nakłonienie odbiorcy do wykonania określonych działań na witrynie. Przykładem jest kampania marketingowa Facebooka. Po kliknięciu reklamy serwisu przenosi nas automatycznie do formularza rejestracyjnego, dzięki któremu możemy założyć konto na portalu. W tym przypadku celem landing page jest nakłonienie odbiorcy do założenia konta.

Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia landing page

Spójność reklamy z landing page

Przy tworzeniu reklamy musisz pamiętać, że strona, do której prowadzi musi być o podobnej tematyce. Nie może dojść do sytuacji, gdy na reklamie widnieją buty zimowe, a po wejściu na stronę, ukaże się przecena wycieczki do Tajlandii. Odbiorcy nie zastaną na stronie tego czego szukają i ostatecznie nie dojdzie do pożądanej konwersji. 

Układ landing page

Strona docelowa musi być skonstruowana w najprostszy i najbardziej przejrzysty możliwy sposób. Warto skupić się na tym, aby nagłówek i wezwanie CTA np. „kup teraz” były widoczne od razu po wejściu na stronę.

Odpowiedni układ strony, wezwanie do działania mają sprawić, że odbiorca już po 5 sekundach będzie świadomy czego dotyczy strona.

Realizacja jednego celu

Tak jak w definicji landing page — zadaniem tej strony jest skupienie na realizacji tylko jednego celu. Więc pierwszym krokiem podczas tworzenia strony docelowej jest określenie jej zadania. Następnie wystarczy zaprojektować stronę w taki sposób, aby jak najbardziej zachęcała użytkowników do spełnienia na początku postawionego celu. Do takich działań zaliczamy np.

  • rejestrację na stronie, 
  • zakup przedmiotu lub usługi, 
  • zapisanie się do newslettera.

Design landing page

Układ, kolory i przyciski na stronie docelowej mają kluczową rolę. To od nich w głównej mierze zależy skuteczność landing page. Tworząc stronę upewnij się, że jest ona zaprojektowana w sposób estetyczny i użytkownik od razu wie czego dotyczy. Warto zwrócić także uwagę na odpowiednie wyeksponowanie przycisku CTA. Nawoływanie do działania, jak np. „Kup teraz”, „Zarejestruj się” mają znaczący wpływ na użytkownika.

Treści na landing page

Kluczem do pożądanej konwersji na landing page są jasno zaprezentowane benefity. Na stronie docelowej musi dominować język korzyści.

Ważne jest, aby zastosować go przy podawaniu kluczowych informacji na temat związany z celem strony lądowania. Skutecznym zabiegiem jest także zaprezentowanie elementów potwierdzających wiarygodność przytaczanych informacji. Może to być np. powołanie się na autorytet.

Idealny klient przy tworzeniu landing page

Bardzo ważnym elementem każdych działań marketingowych jest określenie grupy docelowej. Służy temu zbiór cech i stworzenie „idealnego klienta”. Ta taktyka również świetnie się sprawdza w przypadku tworzenia stron docelowych.

Stworzenie persony marketingowej podpowie Ci, jakie treści umieścić na landing page, aby zapewniały skuteczną konwersję. Przy tworzeniu „idealnego klienta” warto znać odpowiedź na pytania:

  • Kim jest kupujący? – dane osobowe, płeć, wiek, miejsce zamieszkania,
  • Jak wygląda typowy dzień takiej osoby? – o której godzinie wstaje? O której wychodzi do pracy? Jakich urządzeń używa?
  • Dlaczego interesuje się Twoim produktem? – jakie jego potrzeby może spełnić Twój produkt?
  • Czego się obawia? – Jakie mogą być powody, dla których jeszcze nie zdecydował się na Twój produkt lub usługę?

Landing Page od strony technicznej

Na stronie docelowej najważniejszy jest komfort użytkownika. Twoim zadaniem jest zadbać o to, aby strona działała zadowalająco. Szczególną uwagę zwróć na czas ładowania witryny. Niejednokrotnie użytkownicy, którzy muszą czekać więcej niż 5 sekund na otwarcie strony po prostu rezygnują.

Równie istotne jest, aby landing page działała poprawnie na urządzeniach mobilnych. Jak pokazują statystyki ponad 55% ruchu internetowego w Polsce zostało wygenerowane przez telefony komórkowe, tablety itd.

Jak samodzielnie stworzyć Landing Page

Czas tworzenia stron docelowych jest bardzo zróżnicowany. Na przygotowanie strony lądowania można poświęcić 3 godziny, jak i 3 tygodnie. Ten czynnik zależy głównie od tego jak długi i skomplikowany ma być landing page.

Niezależnie od długości, czy zaawansowania Twojej strony docelowej, przy tworzeniu musisz przejść przez te 6 punktów:

  1. Research
  2. Stworzenie copy
  3. Projekt makiety
  4. Grafika
  5. Testowanie strony
  6. Instalacja śledzenia

Research — poznaj swojego odbiorcę

Kluczem do skutecznego landing page jest poznanie potrzeb swoich odbiorców. W tym celu warto wykorzystać dostępne Ci badania jakościowe:

  • wywiad pogłębiony,
  • badania ankietowe,
  • badania użyteczności,
  • informacje uzyskane od sprzedawców.

Po tym jak zdobędziesz niezbędne informacje — musisz je przeanalizować. Na tym etapie bardzo pomocne będą Google Analytics, heatmapy, clickmapy, czy chociażby nagrania z sesji. Zebrane dane mają Ci odpowiedzieć na to:

  • Jaki problem mają Twoi odbiorcy?
  • Kim są i jakim językiem się posługują?
  • Co oferuje Twoja konkurencja oraz w jaki sposób możesz wyróżnić swoją ofertę na ich tle?

Po odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania możesz wyciągnąć wnioski. Sprawi to, że poznasz swojego odbiorcę i lepiej dobierzesz treści, które do niego trafią.

Stworzenie copy

Tworzenie Twojej strony docelowej zacznij od napisania jej treści. Makietą i projektem graficznym zajmiemy się później.

Jak pisać? Wyobraź sobie, że jedziesz ze swoim potencjalnym klientem windą i próbujesz go przekonać do kupna Twojego przedmiotu. Masz na to tylko parę minut, więc musisz skupić się tylko na najistotniejszych aspektach produktu. 

Takie treści mają też znaleźć się na Twoim landing page — krótkie i rzeczowe. Na stronie docelowej najważniejsze są nagłówki. Dopracuj je i spraw, aby stanowiły one nawet 80% treści na stronie lądowania. Podczas ich pisania skup się na efekcie końcowym, który otrzyma Twój klient np. „Naucz się tworzyć profesjonalne grafiki już w 7 dni”. 

Zadbaj jeszcze o odpowiednią treść na przycisku CTA. Klasyczne „Kup Teraz” wydaje się bezpieczne. Jednak jeżeli masz ciekawy pomysł, to warto spróbować.

Treść na przycisku CTA powinna być dostosowana do celu landing page

Nie czujesz się dobrze w copywritingu? Skorzystaj ze wsparcia autorów zarejestrowanych na Contentovo.Na platformie zarejestrowani są wyłącznie doświadczeni i zweryfikowani twórcy. Wystarczy, że stworzysz zlecenie i poczekasz, aż jeden z copywriterów je zrealizuje. Więcej na ten temat przeczytasz w ostatnim akapicie artykułu.

Projekt makiety

Po napisaniu treści na landing page przyszła pora na stworzenie wstępnego projektu. Makieta pozwoli Ci niskim kosztem zobaczyć, jak wizualnie będzie prezentować się Twoja strona docelowa. Projekt możesz stworzyć samodzielnie nawet na kartce papieru. Jednak jak chcesz podejść bardziej profesjonalnie do tematu, możesz skorzystać z takich programów, jak:

  • UXPin,
  • Balsamiq,
  • Moqups,
  • Marvel.

Z czego powinna składać się skuteczna strona lądowania?

  1. Nagłówek – krótkie hasło, które zachęci potencjalnego użytkownika do pozostania na stronie.
  2. Podtytuł – to tekst, w którym wyjaśniasz użytkownikowi gdzie jest, czym się zajmujesz i czego może od Ciebie oczekiwać.
  3. Informacja o produkcie/usłudze.
  4. Lista korzyści, która pokaże użytkownikowi, dlaczego warto podążać za Twoją marką.
  5. Formularz rejestracyjny.

Po stworzeniu wstępnego projektu warto go pokazać paru osobom i zapytać o feedback. Pozwoli to wykryć oczywiste błędy i pozbyć się ich już na samym początku.

Grafika

Stworzenie grafik na landing page najlepiej zlecić specjaliście. Estetyczny i profesjonalny wygląd strony buduje zaufanie klientów, a co za tym idzie — zwiększa szansę na konwersje. 

Formularz rejestracyjny to niezbędny element landing page

Jednak jak chcesz się z tym samodzielnie uporać z designem strony docelowej, to musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Efekty, jaskrawe kolory przyciągają uwagę, ale nie możesz przesadzić. Design landing page musi być prosty i czytelny. Zaprojektuj stronę tak, żeby odwiedzający skupiali się głównie na przycisku CTA, jednocześnie dbając o spójność wizualną.

Testowanie strony

Przed uruchomieniem landing page warto wykonać podstawowe testy. Zajmują one chwile, a możliwe, że uchronią Cię od niepotrzebnej wpadki.

Podczas testowania sprawdź, czy:

  • Przycisk CTA jest poprawnie podlinkowany
  • Formularz jest aktywny i czy da się go wypełnić
  • Po wypełnieniu formularza wyskakuje komunikat z potwierdzeniem
  • Strona ładuje się szybko
  • Wszystkie elementy strony tak samo poprawnie wyświetlają się w różnych przeglądarkach
  • Mail po wypełnieniu formularza dociera do skrzynki i zawiera wszystkie niezbędne informacje
  • Dane z formularza trafią do Twojej bazy danych

Instalacja śledzenia

Analitykę swojej strony docelowej zacznij od Google Analytics. Skup się na mierzeniu i analizie takich wartości jak:

  • Kliknięcia w przyciski
  • Przewijanie strony
  • Odtwarzanie video
  • Wypełnione formularze

Warto, także ustawić cel zliczający konwersje w Google Analytics. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo sprawdzisz w raportach skuteczność swojej strony docelowej.

Oprócz Google Analytics warto dodać narzędzie generujące heatmapy i nagrywające sesje użytkowników.

Funkcja Landing Page

Landing Page to jeden z najważniejszych elementów Twojego serwisu. Strona docelowa i jej konwersja stanowią poniekąd wrota do Twojego sklepu internetowego. W związku z tym strona lądowania musi być niezwykle skuteczna i dopracowana

Jeśli się na tym znasz, to bez wątpienia możesz wykonać ją samodzielnie. Jednak, czy nie lepiej zostawić to specjalistom w tej dziedzinie? Jeżeli chcesz mieć pewność co do jakości i skuteczności swojej landing page, to warto wynająć profesjonalistów w dziedzinie contentu.

 Stwórz Landing Page dzięki specjalistom z Contentovo

Twoja strona lądowania musi być zachęcająca. W związku z tym musisz na niej umieścić content najwyższej jakości. Zapewnią Ci go specjaliści z Contentovo. Wystarczy, że się zarejestrujesz na platformie i stworzysz zlecenie na tekst lub grafikę. Twoje ogłoszenie po krótkim czasie zostanie zarezerwowane przez jednego z setek twórców na Contentovo. Wówczas wykonawca ma ustalony przez Ciebie czas na wykonanie pracy (domyślnie są to 72 godziny). Po upływie terminu zapewne otrzymasz swój wysokiej jakości content.