Co to jest content marketing i jakie niesie korzyści?

 - 7 minut na przeczytanie

W czasach, kiedy internet stał się głównym źródłem informacji dla konsumentów, nie dziwi fakt, że największy obszar marketingu skupia się właśnie na działaniach w sieci. W olbrzymiej obfitości różnych produktów czy usług nie wystarczy już ulotka wręczona na ulicy. Należy sięgać po inne sposoby, by dotrzeć do klientów i zaprezentować im swoją markę. Pomaga w tym content marketing – działania reklamowe, polegające na tworzeniu treści, które mają na celu przyciągnąć klientów do Twojej firmy. Content marketing – co to takiego w praktyce?

Czym jest content marketing?

To inaczej marketing treści, ale niekoniecznie występujących jedynie w formie literek. Chodzi o wszystko to, co chcemy przekazać swojemu potencjalnemu klientowi na temat własnego produktu, tak aby forma przekazu była dla niego jak najbardziej interesująca.

W pojęciu content marketingu mieści się więc artykuł reklamowy, ciekawa grafika zachęcająca do skorzystania z promocji, strona internetowa zawierająca odnośniki zachęcające do podjęcia akcji ( np.:”kup teraz!”, „zapisz się do newslettera!”, „wykorzystaj kod promocyjny!”) lub sklep online, posty na social mediach skupiających osoby zainteresowane marką, webinaria, prezentacje multimedialne i tym podobne.

Gdzie można zobaczyć efekty content marketingu?

Aby zaprezentować potencjalnym klientom swój nowy produkt albo usługę, należy:

  • napisać treści językiem angażującym odbiorcę. tzn. z nagłówkami sugerującymi, co znajdzie w dalszych blokach tekstu, z opisem problemu, który jest mu bliski, podsunięciem mu sposobu na rozwiązanie problemu (czyli zasugerować, że Twój produkt lub usługa mu pomogą), wyjaśnieniem, na czym poleca współpraca z Tobą, w jaki sposób mu to pomoże, ale również — z zachętą do podjęcia akcji, czyli zakupienia produktu, zamówienia usługi, wypełnienia formularza czy pozostawienia adresu mailowego do kontaktu.
  • przykuć uwagę. Najczęściej chwytliwym hasłem, które skłoni odbiorcę do zastanowienia się „czy to nie jest coś w sam raz dla mnie? Kliknę w link, zobaczę, o co tu chodzi”
  • wykonać ciekawą grafikę, na której odbiorca zawiesi oko. Taką, która będzie się wyróżniała na tle innych reklam, na przykład umieszczonych na social mediach
  • zachęcić odbiorcę, aby zainteresował się Twoją marką, kupił Twój produkt. Można to osiągnąć, na przykład angażując go do regularnego odwiedzania Twojego kanału czy bloga, czy wysyłając darmowe porady. Tym samym „zaprzyjaźnimy” go z daną usługą, zanim w ogóle dojdzie do jakiejkolwiek transakcji

Content marketing – o czym warto pamiętać?

Publikując treści wyłącznie na swojej stronie internetowej, zamykasz się na potencjalnych klientów, którzy będą cię szukać w innych kanałach.

Content marketing – przykłady zastosowania to przede wszystkim:

  • blog firmowy i publikowane tam artykuły blogowe z poradami, z wykorzystaniem fraz typu „long tail”, czyli z tzw. długiego ogona. Pozwalają one wypozycjonować dany produkt lub usługę. Wykorzystuje się tu zapytania często zadawane przez odbiorców, na przykład „jak zbudować altankę w ogrodzie”, a nie jedynie 'altanka ogród”.
  • sklepy internetowe z niewielkim asortymentem — wykorzystanie profesjonalnych opisów produktów, zawierających odpowiednio dopasowane słowa kluczowe i ciekawie opisujące wygląd, funkcje oraz możliwości zastosowania, pozwala na prawdziwe zainteresowanie klientów produktem.
  • artykuły eksperckie na stronie — wyjaśniają one skomplikowane zagadnienia w rzeczowy, merytoryczny sposób. „Zdradzając” swoje tajemnice poprzez takie treści, przedsiębiorca wcale nie traci klientów. Odnoszą one wręcz odwrotny skutek. Treści o charakterze eksperckim pozwalają odbiorcy zrozumieć dane zagadnienie, a przy tym pojąć, jak ogromnej wiedzy, doświadczenia i nakładu pracy ono wymaga. Tym samym pomagają mu zrozumieć, że tylko zatrudnienie ekspertów i odpowiednia cena ich usługi mogą doprowadzić ich sprawę do oczekiwanego finału i poczuć zadowolenie ze współpracy.
  • posty w mediach społecznościowych
  • newslettery

Jak skutecznie planować treści? Pierwszym krokiem do opracowania strategii content marketingowej, jest określenie grupy docelowej. Pozwoli ci to zrozumieć, jakiego rodzaju treści powinieneś publikować dla dobra swojego biznesu.

Grupa docelowa – co to takiego?

Wytwarzając jakiś produkt lub oferując usługę, żadna firma nie robi tego „dla każdego”. Nie ma produktu, który zainteresowałby każdego człowieka na świecie, bo ludzie mają inne sposoby na życie i inne potrzeby. To właśnie grupa docelowa – osoby, które są bezpośrednio zainteresowane Twoim produktem lub usługą. Oznacza to, że jeśli jesteś producentem gogli narciarskich, to Twoją grupą docelową będą osoby jeżdżące na nartach. Mogą to być zarówno osoby starsze, młodsze, emeryci i nastolatkowie, ale uprawiający ten sport.

Co więcej – z uwagi na to, że jest to dość kosztowny sport, osoby uprawiające go raczej nie cierpią na problemy z finansami. To ważna dla Ciebie informacja. Dzięki niej wiesz, że swoich potencjalnych odbiorców nie skusisz obniżką ceny o 20 złotych. Możesz ich przyciągnąć, oferując im nawet drogie gogle, jednak posiadające funkcje, jakich nikt inny nie ma, i pod tym kątem reklamować swoje produkty.

Agencja content marketingowa dokładnie prześwietli Twój produkt, określi grupę docelową. Oceni, na jakich wartościach skupiać się podczas tworzenia odpowiednich reklam. Co więcej, na podstawie określonej grupy docelowej będzie w stanie prawidłowo określić, jakie kanały dystrybucji reklamy wykorzystać, aby była ona jak najbardziej wydajna. To znaczy – aby trafiła do jak najszerszej grupy osób, które faktycznie zainteresują się produktem i być może go nabędą.

Content marketing – samodzielnie czy agencja?

Content marketing to szereg różnych działań. Polegają one na pisaniu, tworzeniu grafik, ale również pozycjonowaniu, SEO-marketingu, analizowaniu działań, rozszerzaniu kanałów dystrybucji itp. Wszystkie te działania można oczywiście robić samodzielnie, co znacznie zredukuje koszty. Jednak nie znając odpowiednich narzędzi i nie mając doświadczenia, bardzo trudno jest przebić się przez konkurencję. W tym przypadku nie można liczyć na łut szczęścia, efekty trzeba sobie wypracować.

Drugi problem jest taki, że content marketing to pełnoetatowe zadanie na długie miesiące. Co więcej — nie wystarczy wypromować firmę i zaprzestać działań marketingowych, ponieważ równie szybko, jak się wybiła, może ona upaść. Dobrze prowadzone działania marketingowe w sieci pozwolą na docieranie z produktem do konkretnej, określonej grupy odbiorców. To znaczy, że reklama naprawdę zadziała, bo będą ją otrzymywały tylko osoby potencjalnie zainteresowane danym produktem lub usługą. Tym samym pieniądze zainwestowane w reklamę nie zostaną zmarnowane, bo będą ukierunkowane w bardzo konkretny sposób. Zatem współpraca z agencją marketingu internetowego może przynieść szybki zwrot inwestycji.

Ale co w przypadku, gdy prowadzisz małą firmę i nie masz budżetu na zatrudnianie agencji? Z pomocą przychodzą freelancerzy. Współpraca z nimi wymaga więcej zaangażowania niż w przypadku agencji, jednak koszty związane z pozyskiwaniem skutecznych treści są o wiele niższe.