Skuteczny email marketing — poradnik

 - 4 minuty na przeczytanie
Mężczyzna korzysta z laptopa. Obok napis "Poradnik skutecznego e-mail marketingu"

Wiesz, czego używa, aż 99% wszystkich internautów? Poczty email. Towarzyszy nam ona każdego dnia, a większość osób nie wyobraża sobie bez niej komunikacji. Sprawia to, że email marketing ma się całkiem nieźle i nadal stanowi jedną z najskuteczniejszych form docierania do klienta. Jak możesz wykorzystać potencjał poczty elektronicznej? 

Większość maili trafia do SPAMu

Każdy źle przygotowany email ma duże szanse na trafienie do SPAMu. Decydują o tym specjalnie przygotowane filtry antyspamowe. Stosują one algorytmy, dzięki którym wyłapują niepożądane wiadomości i przenoszą je do folderu ze spamem. Biorą one pod uwagę:

✉️ zawartość maila,

💯 długość wiadomości,

✍️ temat wiadomości,

🚹 liczbę odbiorców, 

👨‍🎨 stosunek grafik do tekstu.

Jednak trzeba także pamiętać, że nie są to wszystkie decydujące czynniki, a algorytmy antyspamowe są regularnie aktualizowane.

Skuteczny email marketing

W prowadzeniu Newslettera najważniejsze jest zbudowanie więzi z klientem. Spraw, aby Twoje maile były dla niego użyteczne. Dzięki temu odbiorca nie będzie notorycznie kasował Twoich wiadomości. 

Gdy wielu odbiorców Twojego mailingu regularnie usuwa Twoje wiadomości, może to sprawić, że newsletter zostanie uznany przez algorytmy za spamerski. Również zbyt nachalne wiadomości sprawią, że odbiorcy uznają Twoje maile za niewartościowe i oznaczą je jako SPAM.

Co możesz zrobić, aby newsletter był efektywny?

🗃️ Pogrupuj odbiorców i przesyłaj im spersonalizowane treści

✅ Wysyłaj tylko takie treści, które odpowiadają na potrzeby Twoich odbiorców

❗ Nie spamuj, ustal sobie określony harmonogram wysyłki (np. w poniedziałki i piątki o 8 rano)

✍️ Zachęć odbiorcę tytułem do kliknięcia maila

💻 Nic na siłe – daj subskrybentom możliwość zrezygnowania z newslettera.

Email marketing – 5 najważniejszych zasad

  1. Kontroluj, kto otwiera maile 

Większość najpopularniejszych systemów mailingowych umożliwia sprawdzenie, kto otwiera Twoje maile. Nie ma sensu wysyłanie tysięcznej wiadomości do osoby, która od roku nie otworzyła żadnego Twojego maila. W taki sposób narażasz się tylko na oznaczenie jako spam. Zadbaj o to, aby lista odbiorców Twojego mailingu zawierała faktycznie tylko osoby zainteresowane treścią Twoich wiadomości.

  1. Personalizuj treści

Odbiorcy podczas zapisywania się na newsletter zazwyczaj zostawiają o sobie wiele cennych dla Ciebie informacji. Dodatkowo systemy do email marketingu dostarczają Ci kolejne dane, które warto zanalizować, by prowadzić skuteczny mailing. Są to między innymi:

✅ dostarczalność,

👇 klikalność,

🖱️ klikalność w CTA

Na podstawie tych wskaźników ocenisz, którzy użytkownicy nie są aktywni, a którzy regularnie interesują się i kupują Twoje produkty. Wówczas możesz przygotować spersonalizowany content pod każdą z tych grup. 

  1. Pisz prosto, ale chwytliwie

Obecnie internauci są bombardowani setkami reklam i zbędnych komunikatów. Przez to nie chce im się zapoznawać z rozbudowanymi treściami. Spróbuj maksymalnie uprościć swój przekaz. Postaw na zrozumiały język, w którym zawrzesz tylko najważniejsze informacje.

Jak wiadomo proste pisanie, nie jest łatwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który w odpowiedni sposób skłoni Twoich klientów do konwersji. Już teraz wejdź na Contentovo i zleć napisanie maili reklamowych.

  1. Podziel odbiorców na grupy docelowe

Segmentacja odbiorców jest niezbędna. Zacznij od podziału swoich subskrybentów na konkretne grupy docelowe. Następnie na podstawie analizy, wybierz grupy, które regularnie czytają Twoje wiadomości, klikają w linki lub mogą zostać Twoimi potencjalnymi klientami. Możesz także pogrupować swoich odbiorców, dzięki danym, które zostawiają podczas zapisywania się do newslettera (np. wiek lub płeć)

  1. Daj swoim odbiorcom coś extra

Spraw by Twoi najbardziej lojalni subskrybenci poczuli się wyjątkowo. Możesz to zrobić poprzez wysłanie im nigdzie niepublikowanych treści lub podarowanie kodu zniżkowego na zakupy w Twoim sklepie. Taka strategia przysporzy Ci wiernych Twojej marce klientów na lata.

Najpopularniejsze systemy mailingowe

  • FreshMail,
  • MailChimp,
  • Led Liaison,
  • GetResponse,
  • MailerLite.

Kluczem do skutecznego email marketingu jest kreatywność i prostota. Tworząc lub zlecając stworzenie newslettera, staraj się ując maksimum informacji w minimum treści. Nie bój się rozdawać swoim lojalnym klientów tzw. gratisów, dzięki nim poszerzysz grono wiernych Twojej marce odbiorców.