Jak stworzyć skuteczny newsletter?

 - 4 minuty na przeczytanie

Newsletter to kolejne źródło komunikacji z odbiorcami. Skuteczne, bo bardzo mierzalne, a przy tym umożliwiające regularne docieranie do wyselekcjonowanej, najbardziej zainteresowanej Twoimi usługami grupy klientów. Jak go stworzyć, aby uzyskać oczekiwany efekt?

Newsletter to jeden z najpopularniejszych kanałów komunikacyjnych. Korzystają z niego firmy małe i duże. Marki własne i korporacje. Dlaczego jest on tak wartościowy? Jakie funkcje pełni newsletter?

1. Informowanie o nowościach i promocjach

Wypuszczenie na rynek nowego produktu, to świetna okazja do publikacji newslettera. Dzięki temu Twoi odbiorcy ekspresowo dowiedzą się o tym, co dla nich przygotowałeś. A jeśli wcześniej uda Ci się zbudować napięcie (również za pomocą newslettera), zapowiedź konkursu lub promocji, to klienci będą tylko czekać na wiadomość od Ciebie.

2. Budowanie relacji

Newsletter może Ci posłużyć nie tylko jako narzędzie do prezentowania produktów. Część firm w mailingach chwali się również swoimi sukcesami, dzieli poglądami, ale także zaprasza odbiorców do wypełniania ankiet lub uczestniczenia w zamkniętej grupie na Facebooku.

A zatem newsletter może być także sposobem na to, aby klienci lepiej Cię poznali.

3. Poszerzanie zaangażowanej grupy odbiorców

Gdy publikujesz reklamę na Facebooku, to nie wiesz do końca, do kogo ona dotrze. Nie masz pewności, czy dobrze ustawiłeś grupę odbiorców, czy faktycznie Twój komunikat trafi do odpowiedniej osoby. Tymczasem baza newsletterowa, to grupa, która świadomie się do tej listy zapisała. A co za tym idzie, wyraziła zainteresowanie Twoją marką.

Na te efekty jednak będziesz mógł liczyć tylko wtedy, gdy Twój newsletter będzie odpowiednio przygotowany.

Jak stworzyć skuteczny newsletter?

Jak prowadzić newsletter?

Zadbaj o szatę graficzną. Newslettery powinny być spójne ze sobą, ale także z Twoją stroną internetową. Miej pod ręką 1-2 schematy, które będziesz stale wykorzystywał.

Popracuj nad angażującym tytułem. Użytkownicy regularnie dostają całą masę spamu. Żeby się przez niego przebić ze swoją wiadomością, musisz użyć tytułu, który zwróci uwagę czytelnika. Może on mieć charakter informacyjny („Rabat na buty – tylko do jutra!”), nawołujący do działania („Weź udział w konkursie i wygraj samochód”), intrygujący („To się znowu przydarzyło. Tobie też?”).

Dobrze rozplanuj zawartość. Staraj się nie przeładować newslettera tekstem. Pisz konkretnie, używaj nagłówków i adekwatnych do treści grafik. Inaczej sprawa wygląda jednak, jeśli tworzysz mailing używając technik stosowanych w storytellingu. Wtedy tekst oczywiście powinien być dłuższy i składać się w ciekawą, angażującą historię.

Nie zapomnij o „call to action”. Nie wysyłasz newsletterów tylko po to, aby odbiorcom przypomnieć o sobie, ale żeby zachęcić ich do działania. Użytkownik powinien wiedzieć, czego od niego oczekujesz.

Co umieszczać w newsletterach?

Teoretycznie możesz wysyłać wyłącznie informacje o nowych produktach i usługach. To jednak sprawi, że ludzie zaczną stopniowo opuszczać Twoją bazę newsletterową. Nikt przecież nie lubi być wyłącznie zasypywany reklamami. Postaraj się swoim odbiorcom dać coś więcej. Twórz ciekawe artykuły blogowe i informuj odbiorców o ich publikacji. Wysyłaj bony rabatowe. Twórz ankiety i zapraszaj ludzi do rozmów na grupach tematycznych. Dziel się inspiracjami i pomysłami. Wysyłaj ebooki. Buduj napięcie, poprzez wysyłkę informacji zapowiadających wielkie wydarzenie w Twojej firmie.

Musisz mieć świadomość, że skuteczne poszerzanie bazy newsletterowej, a następnie mądre rozplanowanie mailingów, wymaga czasu i zaangażowania. Nie wystarczy bowiem bombardować odbiorców sprzedażowymi informacjami. Taka strategia nie przyniesie Ci większych efektów, a zamiast tego zabierze czas i energię.

Jeśli więc ledwo wyrabiasz się z pracą przy innych kanałach komunikacyjnych, a zależy Ci na rozwijaniu bazy newsletterowej, pomyśl o zatrudnieniu copywritera. Specjalista, który na co dzień zajmuje się tworzeniem tekstów reklamowych, będzie wiedział, jak wesprzeć Cię w poszerzaniu grupy odbiorców za pomocą tej ścieżki komunikacji. Gdzie znaleźć dobrego copywritera? Na platformie Contentovo zarejestrowani są wyłącznie doświadczeni twórcy. Wystarczy, że założysz konto i stworzysz zlecenie, by w krótkim czasie otrzymać wartościowy tekst do newslettera.