Jak stworzyć skuteczny brief?
Zanim zlecisz autorowi pracę, powinieneś zadbać o stworzenie dobrego briefu. Wszak twórca może mieć wizję projektu, która będzie mocno odbiegała od Twojej. Trudno ich za to winić, jeśli nie znają Twoich oczekiwań i potrzeb. Z czego jednak powinien składać się skuteczny brief? Na co należy zwrócić uwagę, tworząc go? Podpowiadamy!
Co to jest brief dla copywritera?
Brief to nic innego, jak opis Twojego zlecenia. Nie musi być w 100 proc. stylistycznie poprawny. Grunt, by był zrozumiały dla osoby, która go czyta.
Częstym błędem podczas tworzenia briefów, jest umieszczanie w nich zbyt małej dawki informacji lub są one zaserwowane w sposób niejasny. Pamiętaj, że odbiorca twojego briefu jest jak czysta kartka: prawdopodobnie niewiele wie o Twojej firmie. A jeśli nawet wie, to nie ma pojęcia, czego konkretnie oczekujesz, zlecając wykonanie projektu.
W związku z tym, jeśli stworzysz dobry, zrozumiały brief, zadbasz nie tylko o zleceniobiorcę, ale także i o siebie. Dzięki sprawnej komunikacji nie tracicie bowiem czasu na męczące poprawki i wyjaśnienia.
Z czego powinien składać się poprawny brief?
Kilka słów o Twojej firmie
Czym zajmuje się firma, dla której autor ma stworzyć dany content? Jakiego produktu lub usługi ma dotyczyć zlecenie? Czy firma posiada już na swojej stronie content, z którym warto, by autor się zapoznał? Czym wyróżnia się Twoja marka na tle konkurencji? Jaka za nią stoi historia?
Dzięki takim informacjom copywriterowi łatwiej będzie napisać bardziej dopasowany do Ciebie tekst.
Grupa docelowa
Opisz, kto ma być odbiorcą danego contentu. Im dokładniej go zobrazujesz, tym będzie lepiej. Kim są Twoi klienci? Gdzie bywają? Co czytają? Co lubią? Czy są obecni na jakichś forach tematycznych? Po co mieliby sięgnąć po Twój produkt?
Dzięki temu autor będzie mógł wychwycić potrzeby i sposób komunikacji Twoich potencjalnych klientów.
Styl komunikacji
Preferujesz styl oficjalny czy bardziej luźny? Lekko ironiczny czy ciepły? Przedstaw tego typu informacje już na samym początku.
Nie ma problemu, jeśli na stronie internetowej masz już opublikowany content. Gorzej, jeśli autor tworzy tekst praktycznie od zera. W tej sytuacji szczególnie ważne jest, abyście ustalili, w jakim tonie powinny zostać przygotowane treści.
Cel projektu
Co chcesz osiągnąć przez publikację danego contentu? Chcesz ogłosić światu nową usługę czy wypozycjonować swoją stronę w internecie? A może zależy Ci wyłącznie na kwestiach wizerunkowych?
To także warto podkreślić w briefie.
Szczegółowe wytyczne
Umieść w briefie swoje oczekiwania techniczne względem materiału. Czy w tekście mają się znaleźć konkretne śródtytuły? W sieci znajduje się content, na którym autor ma bazować przy tworzeniu własnego? A może są elementy, sformułowania, które powinny znaleźć się w projekcie? Lub przeciwnie – których nie należy używać? A może znalazłeś w sieci tekst, który mógłby służyć autorowi za wzór? Umieść zatem linki, którymi mógłby się zainspirować autor.
Stawiaj na konkret
Jak widzisz, tych niezbędnych do realizacji zlecenia danych, jest całkiem sporo. Z tego powodu staraj się pisać w miarę możliwości zwięźle oraz konkretnie. Nie zarzucaj autora informacjami, które są dla niego nieistotne lub zbyt ogólnikowe.
Podsumowanie
Jak widzisz, dobry brief wymaga od Ciebie nieco więcej, niż złożenia kilku zdań w polu tekstowym. Zważywszy na to, warto poświęcić trochę czasu na jego stworzenie.
Oczywiście zlecając przygotowanie treści, możesz nie dawać szczegółowych wytycznych i ufać w intuicję pisarza. Nie licz jednak, że który otrzymasz, będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. Twórca bowiem przygotuje go w taki sposób, jaki sam uzna za słuszny.
Przykładowy szablon briefu
Przygotowując zlecenie na platformie Contentovo, możesz użyć szablonu, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Znajdziesz go bez trudu, klikając w przycisk „ustaw domyślny opis”.
Proszę o przygotowanie artykułu dla: | (firma/produkt/usługa) |
Grupa odbiorców, do której skierowany ma być tekst: | (np. rodzice) |
Zagadnienia, które powinny pojawić się w artykule: | kluczowe funkcje produktu/usługi |
Czy mają pojawić się śródtytuły: | (jeśli tak, możesz podać przykładowe). |
Wzorcowy tekst: | (opcjonalnie: podaj link do tekstu, którym autor może się inspirować). |
Czy mają pojawić się przypisy/źródła: | (jeśli tak, to z jakich materiałów autor powinien korzystać np. prace naukowe). |
Inne ważne cechy artykułu: |