Jak skonstruować dobry opis produktu – podstawowe zasady

 - 4 minuty na przeczytanie

Dobry opis produktu nie musi być kreatywny. Wystarczy, że dzięki niemu użytkownik otrzyma niezbędne informacje, które zachęcą go do zakupu. Jednak zanim to się stanie, twój potencjalny klient musi na ten opis trafić, a zatem bez zabiegów związanych z pozycjonowaniem się nie obędzie. Jak więc tworzyć opis produktu?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, które może ci się wydawać banalne: po co opis produktu? Pierwsza odpowiedź, która często się nasuwa to: aby przekazać informacje o tym, co sprzedajesz. Stąd bardzo często opisy ograniczają się do skrótowych, bardzo technicznych wiadomości. Nie wpływa to ani pozytywnie na pozycjonowanie twojego sklepu, ani także nie przekazuje dostatecznych informacji użytkownikowi, który nie wie jeszcze, czy dany produkt jest skierowany do niego.

Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep z akcesoriami wędkarskimi. Do twojego sklepu trafia osoba, która dopiero z wędkowaniem rozpoczyna przygodę. Nie ma pojęcia, czego potrzebuje na początek i który sprzęt sprawdzi się najlepiej.

Dlatego nie zastanawiaj się „czy opis produktu jest mi potrzebny”, ale „jak napisać opis produktu”.

Opis produktu – jak napisać

Zanim przejdziemy do kwestii pozycjonowania, warto wspomnieć o użyteczności opisu. Trzeba pamiętać bowiem, że tekst ma przekonać użytkownika, iż dany produkt jest dla niego. Powinny się tam znaleźć zatem informacje, z myślą o kim stworzono produkt, jakie korzyści przynosi, w jakich sytuacjach się sprawdza.

Warto unikać jednak takich stwierdzeń, jak „najlepszy”, „jedyny w swoim rodzaju”. Oczywiście możesz umieścić takie określenia w tekście, jednak do tego dołącz uzasadnienie, które je potwierdzi. Pokaż, dlaczego produkt jest „innowacyjny”, „skuteczny”. Jeśli to możliwe, załącz liczby, statystyki, konkretne rozwiązania technologiczne. Przekonaj użytkownika, że to co właśnie ogląda na twojej podstronie, jest stworzone dla niego.

Ponadto, jeśli opis jest długi, warto stosować pogrubienia, wypunktowania, śródtytuły. To pomoże w pozycjonowaniu, ale również ułatwi samemu użytkownikowi znaleźć informacje, które go ciekawią.

Opis produktu powinien zawierać frazy kluczowe

Opis produktu w sklepie internetowym nie może skupiać się wyłącznie na danych technicznych. Powinien także zawierać w treści frazy kluczowe, które użytkownicy najczęściej wpisują do wyszukiwarki, aby ten produkt znaleźć.

Skąd wiedzieć, jakie frazy kluczowe umieścić w tekście? Z pomocą przyjdą ci narzędzia SEO. Większość z nich jest płatnych, jednak oferują one bardzo duże możliwości.

Jeśli jednak nie masz czasu ani chęci uczyć się używania tychże narzędzi, warto skorzystać ze wsparcia pozycjonera stron internetowych – freelancera bądź agencji SEO.

Gdy znasz już frazy kluczowe, możesz zacząć budować tekst.

Powinien być także unikatowy

Właściciele sklepów internetowych często umieszczają na podstronie produktu opis otrzymany od producenta. To błąd.

Potencjalny klient bowiem nie zagląda zazwyczaj bezpośrednio do twojego sklepu, aby znaleźć dany produkt (chyba, że twoja firma jest absolutnym monopolistą na rynku). Jego nazwę wpisuje w wyszukiwarce i ta pokazuje mu poszczególne oferty. Jeśli jednak 10 sklepów ma ten sam produkt, ale tylko jeden z nich posiada dobry, unikatowy opis, to jak myślisz – czyja witryna wyświetli się jako pierwsza? No właśnie.

Dlatego unikaj powielania opisów jak ognia. Masz w swojej ofercie setki, a może wręcz tysiące produktów i przeraża cię wizja tworzenia tak wielu tekstów? Skorzystaj z Contentovo – platformy do pozyskiwania tekstów i zarządzania projektami content marketingowymi.

Jak pozyskać opis produktu dzięki Contentovo?

Contentovo to platforma, która zawiera bazę wyłącznie doświadczonych, zweryfikowanych twórców – copywriterów, dziennikarzy, korektorów, tłumaczy. Pozwala zamawiać dowolne teksty i wybierać autorów, z którymi chce się podjąć współpracę. Stawkę za tekst określasz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że dobry opis produktu wiąże się z zaangażowaniem copywritera.

Aby zacząć korzystać z funkcjonalności platformy, należy się na niej zarejestrować. Jest to całkowicie bezpłatne. Na tym etapie możesz przetestować nasze rozwiązania, stworzyć szkic zlecenia, poznać autorów. Wpłaty dokonujesz dopiero w momencie zlecania tekstu.

Potrzebujesz wielu opisów produktów? Skontaktuj się z nami. Pomożemy ci stworzyć zlecenia zbiorcze, dzięki czemu pozyskiwanie ich stanie się jeszcze łatwiejsze.