Neurobiologia — jak przewidzieć wybory klientów

 - 3 minuty na przeczytanie

Marketerzy przeprowadzają różnego rodzaju badania, ankiety, dzięki którym poznają wymagania i potrzeby konsumentów. Jednak takie analizy nie zawsze oddają rzeczywistość w 100%. Problem ten rozwiązuje neurobiologia, która poprzez badania mózgu umożliwia całkowicie rzetelnie określić preferencje konsumentów.

Neurobiologia konsumencka

Najnowsze badania dotyczące podstawowych zachowań biologicznych konsumenta, w połączeniu z rozległą wiedzą na temat psychiki ludzkiej, poskutkowały stworzeniem neuronauki. Zajmuje się ona zrozumieniem tego, jak pracuje mózg konsumenta, skupiając się głównie na płaszczyźnie podświadomości. 

Zwykle wydaje nam się, że podejmujemy świadome wybory zakupowe. Jednak badania pokazują, iż nawet 90% procesów zachodzących w mózgu jest nieświadome.

Neurobadania pozwalają zajrzeć, wgłąb podświadomości ludzkiego umysłu. Dzięki temu badacze pozyskują wiedzę, która umożliwia optymalizowanie działań marketingowych.

Neuromarketing umożliwia doskonalenie reklam i produktów. Techniki neuromarketingowe umożliwiają dokładne zrozumienie potrzeb konsumentów. Dzięki nim można zwiększyć zadowolenie klientów z przekazu marketingowego oraz manipulować odbiorcą. Dlatego neuromarketing przez niektóre środowiska jest uznawany za nieetyczny.

Neurobadania 

Podczas badania neuronauki konsumenckiej i neuromarketingu wykorzystuje się takie metody badawcze jak:

  • fMRI — funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu,
  • EEG — elektroencefalografia,
  • eye-tracking – okulografia,
  • pomiary ciśnienia krwi i tętna,
  • obserwacja aktywności układu oddechowego,
  • analiza mikroekspresji mięśni twarzy,
  • pomiary reakcji skórno-galwanicznej,
  • analiza napięcia głosu.

Większość metod opiera się na analizie reakcji fizjologicznych związanych z emocjami. Nie mają one nic wspólnego z badaniem reakcji ośrodkowego układu nerwowego. Są to jednak techniki na tyle rzetelne, że na wielu z nich, np. na pomiarach reakcji skórno-galwanicznej, opiera się działanie wariografu.

Neurobiologia w praktyce

Ze względu na koszty badań neurologicznych mogą pozwolić sobie na nie tylko największe i najbogatsze firmy. Jednak dużo informacji można uzyskać z już wcześniej poczynionych badań. Za ich pośrednictwem dowiesz się m.in., że użytkownicy skupiają wzrok w lewym górnym rogu ekranu. To dlatego pierwsze miejsca w wyszukiwarce są najczęściej odwiedzane. 

Zastanawiasz się nad tym, jak możesz wywindować swoją stronę na wyższe pozycje i zdobyć uwagę klientów? Najlepszym sposobem jest stworzenie tekstu pod roboty wyszukiwarek. W tym celu skorzystaj z usług copywritera SEO, który napiszę zoptymalizowany tekst zapewniający wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania. Twórca zadba także o perswazyjną formę, która dodatkowo zachęci konsumenta do pożądanej interakcji. 

Setki wykwalifikowanych twórców znajdziesz na Contentovo. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie i stworzysz zlecenie. Następnie twórca je rezerwuje i ma 72 godziny na realizację (chyba, że ustalicie inaczej).

Neurobadania to obecnie jedne z najużyteczniejszych badań na rynku. Realizowanie ich pozwala w pełni zrozumieć konsumenta i jego potrzeby. Umożliwia to ulepszanie swoich usług, produktów, w taki sposób, aby były one jeszcze bardziej pożądane przez klientów.