Dziennikarz a copywriter – czym się od siebie różnią?

 - 3 minuty na przeczytanie
Dziennikarz a copywriter – czym się od siebie różnią?

Potrzebujesz tekstu, więc szukasz odpowiedniego autora. Wśród zleceniobiorców znajdują się zarówno dziennikarze, jak i copywriterzy. Każdy z nich zajmuje się pisaniem, jednak ich kompetencje mogą być nieco inne. Czym się różni dziennikarz od copywritera i którego z nich szukasz?

Na wstępie warto wspomnieć, że istnieją autorzy, którzy zajmują się zarówno copywritingiem, jak i dziennikarstwem. Jednak nie każdy, kto potrafi pisać, jest w stanie sprostać wymogom obu tych dziedzin. Teksty dziennikarskie zwykle nieco się bowiem różnią od tych, przygotowanych przez „typowego” copywritera. I odwrotnie.

Czym się zajmuje copywriter?

Copywriter teoretycznie przygotowuje głównie teksty reklamowe. To są hasła i slogany reklamowe, teksty do ofert, ulotek, opisy produktów i usług. To także artykuły SEO, które pomagają pozycjonować Twoją stronę. Autor przygotowując je, trzyma się ściśle określonych zasad i słów kluczowych. Ze wszystkich tekstów reklamowych, treściom SEO najbliżej jest do artykułów dziennikarskich.

Zatem copywriting ma na celu przyciągnąć klienta, zwrócić jego uwagę na produkt i w efekcie – sprzedać go.

Czym się zajmuje dziennikarz?

Dziennikarz z założenia tworzy treści informacyjne, opierające się na minionych lub aktualnych wydarzeniach, zjawiskach, procesach. Pisze felietony, reportaże, newsy, tworzy i/lub opisuje analizy, przeprowadza wywiady.

W ostatnich latach, z racji na rozwój portali internetowych, definicja dziennikarza uległa zmianom. Oprócz tekstów informacyjnych, zaczęło pojawiać się zapotrzebowanie na artykuły poradnikowe, które są dodatkowo zoptymalizowane pod SEO. Realizują jr zwykle osoby zatrudnione w redakcji jako dziennikarze, więc siłą rzeczy nabierają kompetencji w tworzeniu treści tego typu.

Dziennikarz a copywriter – czym się od siebie różnią?

Dziennikarz a copywriter – kogo potrzebujesz?

W przypadku, gdy zlecasz treści typowo reklamowe, jak krótkie hasła czy opisy produktów lub usług, szukaj osoby z doświadczeniem copywritera. Ten bowiem specjalizuje się w tworzeniu zwartych, dynamicznych, ale i nastawionych na sprzedaż treści. Copywriter to także mistrz języka potrzeb, więc idealnie sprawdzi się w tego typu contencie.

Teksty SEO teoretycznie przygotuje i copywriter, i dziennikarz. Teoretycznie. Wszak nie każdy dziennikarz potrafi pisać głównie pod frazy kluczowe. Problemy z tym mogą mieć przede wszystkim dziennikarze posiadający wyłącznie doświadczenie w tworzeniu treści do prasy papierowej. Korzystna może być również umiejętność korzystania z narzędzi do wyszukiwania fraz kluczowych, do czego dziennikarze mogą nie być przyzwyczajeni.

A zatem z tekstami SEO bez problemu poradzi sobie copywriter, a już na pewno taki, który może pochwalić się doświadczeniem w SEO copywritingu. Jednak nie warto skreślać w tym względzie dziennikarzy. Ci, nauczeni jak skutecznie szukać niezbędnych do przygotowania tekstu informacji, mogą okazać się cennym nabytkiem.

Jeśli potrzebujesz dużych, pogłębionych treści, a nie artykułów, których celem jest pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, wybierz dziennikarza. On specjalizuje się w realizacji właśnie tego typu zadań.

Doświadczonych twórców – copywriterów i dziennikarzy – znajdziesz na Contentovo. Jest to platforma do zarządzania contentem, na której zarejestrowani są wyłącznie doświadczeni autorzy.