Content marketing – co to właściwie jest?

 - 5 minut na przeczytanie

Czy content marketing to tworzenie tekstów na bloga? Publikacja postów w mediach społecznościowych? Pisanie artykułów eksperckich? Tak, tak i tak. Ale to nie wszystko. Wyjaśniamy, czym naprawdę jest content marketing i jakie dzięki niemu możesz osiągnąć efekty.

Definicja content marketingu

Content marketing to „strategia marketingowa, która polega na regularnym tworzeniu i dystrybuowaniu atrakcyjnych i użytecznych treści, które mają za zadanie zainteresować oraz utrzymać ściśle sprecyzowaną grupę odbiorców, celem nakłonienia ich do działania (np. zakupu produktów lub usług) przynoszącego zysk”[1].

Na content marketing składają się zatem:

 • wpisy blogowe
             
 • teksty SEO
             
 • artykuły eksperckie
             
 • opisy produktów i usług
             
 • infografiki
             
 • posty w social media
             
 • reportaże
             
 • wywiady

Jednak content marketing to także wszelkie prezentacje, webinary, ulotki informacyjne, quizy, poradniki, materiały wideo. Wszystko to, co nie jest jedynie reklamą, ale ma też jakąś dodatkową wartość – zwykle merytoryczną, ale może pełnić także inne funkcje np. inspirować, bawić.

Dobry content marketing – czyli jaki?

Dobry content marketing ma kilka fundamentalnych cech.

Po pierwsze – treści powinny być jakościowe, użyteczne, pozbawione błędów merytorycznych, gramatycznych, stylistycznych.

Po drugie – musi być spójny. Bez względu na to, w których kanałach prowadzisz komunikację, wszystkie materiały muszą być w jakiś sposób ze sobą połączone.

Po trzecie – konsekwentny. To, że umieścisz na firmowym blogu porządny wpis, nie oznacza, że stosujesz content marketing. To bowiem proces, który dopiero z czasem ma szansę przynieść efekty.

Po czwarte – musi być wsparty odpowiednimi kanałami dystrybucji. To może być Twoja strona internetowa lub serwisy partnerskie, profile i grupy w mediach społecznościowych. Nie zapominaj też o płatnych reklamach. Bez tego, szczególnie na początku, nie masz szans dotrzeć do odpowiedniej grupy osób.

Po piąte – skutecznie pozyskiwać klientów. Poszczególne wpisy muszą gdzieś odbiorcę doprowadzić. Czy to będzie landing page, czy newsletter, czy sklep stacjonarny – musisz ten cel określić i jak po sznurku prowadzić do niego klientów.

Po szóste – podparty analityką. Warto badać skuteczność każdej publikacji i wyciągać wnioski z liczb. W ten sposób masz szansę skontrolować, co w danej chwili się najlepiej sprawdza, a z czego warto zrezygnować. Ważne! Analizowanie skuteczności contentu powinno zawierać dane z dłuższego okresu czasu. Pojedyncze liczby nie stanowią zwykle większej wartości.

Content marketing – co to właściwie jest?

Content marketing – efekty

Dobrze prowadzony content marketing może spowodować:

 • zwiększenie rozpoznawalności marki,
             
 • zwiększenie zaufania ze strony klientów,
             
 • dotarcie do większej grupy odbiorców,
             
 • uzyskanie lepszej pozycji w wyszukiwarkach,
             
 • realny wzrost sprzedaży produktów i usług.

Content marketing wymaga sporego zaangażowania i oczywiście wkładu finansowego. Jednak może on zaowocować długotrwałymi efektami – zarówno wizerunkowymi, jak i sprzedażowymi.

Od czego zacząć przygodę z content marketingiem?

Zacznij od wstępnego planu. Na razie nie rozbijaj go na szczegółowe punkty. Odpowiedz sobie na pytania:

1. Kim mają być odbiorcy Twoich treści?

2. Jakimi kanałami do nich dotrzesz?

3. Jakiego rodzaju treści chcesz tworzyć i dlaczego?

Nie nastawiaj się na początku, że będziesz „wszędzie”. Postaw sobie za cel np. 2-3 kanały komunikacyjne. Gdy już poczujesz się tam swobodnie, możesz atakować kolejne obszary. Lepiej bowiem prowadzić ciekawie tylko jeden profil, zamiast kilka, ale okazjonalnie.

Skąd wiedzieć, czy Twój content marketing działa?

Jeśli mimo starań nie zyskujesz klientów, to znaczy, że Twoje działania są nieskuteczne. Możesz generować świetne zasięgi swoich postów, a mimo to nie zarobić na tym ani złotówki.

A zatem nieskuteczność działań nie musi być spowodowana wyłącznie kiepskimi treściami. Może to być mało intuicyjna ścieżka zakupowa. Brak CTA. Słaba dystrybucja. Źle przygotowane kampanie reklamowe. Złe grupy docelowe. Powodów może być wiele. Zatem analizuj nie tylko liczbę udostępnień, ale przede wszystkim to, co dzieje się po kliknięciu użytkownika w Twój materiał.

Skąd czerpać dobre treści?

Jeśli czujesz się na siłach – możesz tworzyć content samodzielnie. Jeśli jednak chcesz go zlecić na zewnątrz, poszukaj w tym celu copywritera. Specjalista tego typu zna się nie tylko na pisaniu tekstów, ale również orientuje się w tematyce SEO, marketingu. Wie, jak skomponować treść, by była ona użyteczna, ciekawa, a przede wszystkim – skuteczna.

Jak zlecić content copywriterowi? Zarejestruj się na Contentovo – platformie do zarządzania jakościowym contentem. Wystarczy, że opublikujesz tu swoje zlecenie, by po chwili podjął je jeden z wielu doświadczonych twórców. Z czasem możesz tworzyć własne grupy autorów (copywriterów, korektorów, grafików) i tym samym realizować przez Contentovo swoje projekty w sposób kompleksowy.


[1] https://contentmarketinginstitute.com/what-is-content-marketing/